Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Bitcoin. Vše, co musíte vědět, než se pustíte do obchodování s kryptoměnami

Publikováno 30. 10. 2019 v kategorii Vzdělávání

Různých kryptoměn je na světovém trhu už celá řada. Vlastní kryptoměnu mají už i některé velké společnosti nebo dokonce státy. Bitcoin, jakožto první světový průkopník virtuálních měn, patří však stále mezi ty nejžádanější. Takže co byste měli vědět, pokud chcete mít doma taky trochu toho bitcoinového štěstí?

Bitcoin jako měna budoucnosti?

Bitcoin je decentralizovaný

Jinými slovy, žádný vládní papaláš vám nemůže zablokovat účet, padělat měnu posílanou do oběhu apod. Umělá inflace také nepřipadá v úvahu. Bitcoin je totiž kompletně distribuován prostřednictvím peer-to-peer sítě čili výhradně mezi uživateli samotnými. Neexistuje jediná centrální síla, která by mohla bitcoin ovládat.

Držitel vystupuje anonymně

Identita vlastníků je zcela utajená, pokud nakupujete přímo nebo přes dobře zabezpečené směnárny kryptoměn a všechny transakce lze zpětně dohledat. Jinými slovy, jakmile se vše zapíše do blockchainu, neexistuje způsob, jak to odsud dostat. Bohužel díky tomu nelze ani žádnou transakci zrušit, tak pozor na překlepy!

Bitcoin nezná omezení

A pohyb bitcoinů je neomezený, což opět souvisí s jeho decentralizací. To, kolik bitcoinů, kam a komu chcete poslat, závisí jen na vaší aktuální bonitě. Prodej a nákup bitcoinů mezi uživateli tak není nijak uměle omezen.

Čekání na transakce

Doby, kdy všechny transakce probíhaly v řádech vteřin a poplatky byly haléřové, jsou bohužel už dávno pryč. Dnes není výjimkou čekat na jednu transakci i víc než hodinu a poplatky se mohou pohybovat ve stovkách Kč. Na rychlý nákup bitcoinu se tedy už těšit příliš nemůžeme (tedy alespoň  na poměry on-line prostředí). Ostatní body to však víc než vynahrazují. Posledním hojně zmiňovaným bodem je bezpečnost. Burzy musí čelit častým útokům hackerů a úplně nedobytné nejsou ani on-line peněženky. Naštěstí existují i tzv. hardwarové peněženky. Jejich nákup je sice dražší, o obsah uložený uvnitř vás však nikdo nepozorovaně nepřipraví. A pak, že nejde bitcoin uložit do trezoru!

Když ztratím počítač, přijdu o bitcoiny?

„Obchodování s kryptoměnami je nebezpečné, protože neexistuje spolehlivý způsob, jak své jmění ochránit před ztrátou.“ Jde o klasický mýtus, hojně živený senzacechtivými novináři, ukazujícími tragédie lidí, už nichž skutečně k něčemu podobnému došlo. Spíše by však měli poukazovat na jejich hloupost. Je to totiž stejné, jako kdybyste si svůj zbrusu nový Mercedes postavili nezamčený na Václavák s cedulkou „Odvez si mě.“ Průšvih by byl jen otázkou času a s kryptoměnami je to úplně stejné.

Peněženka přímo na burze? Vítej, zloději

Pokud s kryptoměnami začínáte, zpravidla se jen těžko orientujete ve všech těch složitých pojmech a transakcích. Takže možnost zanechat si zakoupené bitcoiny přímo v peněžence, která je součástí internetové burzy, se přímo nabízí. Mít nákup a prodej bitcoinu na jednom místě je sice fajn, ale bezpečí by mělo být nadevše. Burzy se totiž mohou stát oběťmi hackerů, nechvalnou pověst mají zejména ty čínské.

Kurz Bitcoinu od roku 2014 do roku 2019
Kurz vývoje hodnoty Bitcoinu od roku 2014 do součastnosti (zdroj: Coindesk.com)

Bitcoiny na počítači? Jen s dobrou zálohou

Abychom si rozuměli, neukládáte si bitcoiny jako takové nýbrž internetovou adresu (respektive klíč k ní), kde jsou uloženy. CTRL+C a CTRL+V, textový dokument… Už tušíte zradu? Jasně, pokud se s vaším PC něco stane, máte po ptáčkách – tedy po bitcoinu. Privátní klíč je třeba zálohovat vícekrát, a pokud chcete mít skutečnou jistotu, můžete si ho vytisknout a uložit do trezoru. Některé internetové peněženky či směnárny nabízejí převod internetového klíče do QR kódu, díky němuž se ke svému jmění okamžitě dostanete.

Hardware trezor jen tak neztratíte

Jde o nejdražší, ale zároveň nejspolehlivější možnost pro uložení kryptoměn. Bez hesla se dovnitř nikdo nedostane a po většinu času ho můžete mít uložený v bezpečném trezoru v kamenné bance. Pokud máte v kryptoměnách uloženo menší bohatství, rozhodně se tato investice vyplatí.

Že je na nákup kryptoměn pozdě? Ale kdeže!

Také máte neodbytný dojem, že ten největší boom mají už kryptoměny dávno za sebou, a teď už se podobají spíše dohasínající mrtvole? Situace vůbec není tak černá, jak se občas může zdát. Naopak, experti se shodují, že celý trh s kryptoměnami stojí teprve na svém začátku.

Proč si většina lidí myslí, že trh s kryptoměnami upadá?

Nalijeme si čistého vína. Kdyby se vás před dvěma lety někdo zeptal, kde koupit bitcoin, věděli byste, o co jde? Nejspíš ne, pokud nejste fanoušci kryptoprostředí už od začátku. Většina běžných uživatelů se o tento specifický segment trhu začala zajímat právě až v minulém roce, kdy se zejména bitcoin potýkal s výraznějším propadem. Ovšem bráno z dlouhodobého hlediska nejde o žádnou katastrofu, ale spíš o přirozenou korekci, jež zdaleka nebyla první. Takže i když je kurz bitcoinu značně kolísavý, svou hodnotu stále má, stejně jako potenciál k růstu. Navíc ani zdaleka není jedinou dostupnou kryptoměnou, a třeba takové ethereum naopak v roce 2017 zaznamenalo nárůst hodnoty o tisíce procent.

Bitcoin je stále první, to však neznamená, že kryptoměny stagnují

„Byl první, takže musí být nejlepší.“ Ano, přesně takhle uvažuje většina běžných uživatelů kryptoměn, není tedy divu, že bitcoin patří stále na kryptoměnovou špičku. A pro začátečníky jde opravdu o dobrou první volbu. Ovšem jakmile se na kryptoměnové scéně trochu rozkoukáte, velmi rychle narazíte na další favority, kteří by mohli za pár let svého předchůdce sesadit z pomyslného trůnu. Objevují se jména jako litecoin, Ripple, Ethereum nebo Monero. A našli byste spoustu a spoustu dalších. Kryptoměny se zkrátka opravdu vyplatí podrobně sledovat. Faktem ovšem zůstává, že koupit bitcoin je pořád ještě nejlehčí. Existují i burzy dostupné kompletně v češtině, takže se prvních kroků rozhodně nemusíte vůbec bát.

  • Bitcoin. Vše, co musíte vědět, než se pustíte do obchodování s kryptoměnami
  • Autor článku:
  • Publikováno: 30. 10. 2019
  • Kategorie: Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout