Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Co dělat po neúspěšném ukončení studia? Kdy musíte platit povinné pojištění a v jaké výši?

Publikováno 13. 3. 2020 v kategorii Vzdělávání

Ať už z vlastní vůle nebo z důvodu nedostatku schopností, mnoho studentů ukončí své studium na střední či vysoké škole předčasně. Jedná se o poměrně zásadní životní komplikaci, která dovede znepříjemnit život. Jak toto období zvládnout z pohledu financí? Pokud totiž ztratíte status studenta, je potřeba si pravidelně hradit zdravotní pojištění, jelikož stát nad vámi již nedrží ochranou ruku. Existuje však několik možností, jak se v dané situaci zachovat.

Pokud máte finanční rezervu, můžete si pojištění hradit sami

V prvé řadě se zaměříme na ty z vás, kteří nehodlají zůstat bez vzdělání a chtějí v krátkém časovém horizontu přejít na jinou školu, jenž bude mnohem lépe podtrhovat jejich schopnosti a kvality. Jestli nemáte hluboko do kapsy a dopředu jste počítali s určitou finanční rezervou, je nejjednodušším řešením hradit zdravotní pojištění svépomocí. Pro tento krok se stačí pouze přihlásit jako BOZP na vaší zdravotní pojišťovně.

Minimální měsíční záloha pro osoby bez zdanitelných příjmů je pro rok 2020 stanovena na 2 352 Kč měsíčně. V okamžiku, kdy se zapíšete do nového studia, oznámíte tuto skutečnost příslušné zdravotní pojišťovně a od té doby si vás pod křídla znovu vezme stát. Nezapomeňte také zrušit případné trvalé příkazy z vašich bankovních účtů. Peníze by se vám sice vrátily nazpět, nicméně proč si přidělávat zbytečné starosti, že ano?

Chcete přejít na jinou školu? Raději vydržte do konce semestru

Mnoho studentů se rozhodne přejít do jiného vzdělávacího institutu ze dne na den a nejlépe uprostřed právě probíhajícího semestru. To je však také v zásadě zcela špatně. Mnohem efektivnějším řešením je, lidově řečeno, „doklepat“ zbylé měsíce zimního semestru a na novou školu se přihlásit až posléze. Statut studenta vám zůstane až do léta a vy můžete využít jaro k pilným přípravám na přijímací zkoušky. I tento způsob má ovšem svou stinnou stránku. V budoucnu vám totiž hrozí poplatky za delší studium, než jaké je stát ochoten hradit.

Čtěte také: 9 životních situací, kdy za vás stát zaplatí povinné zdravotní pojištění

Můžete se přechodně zaevidovat na úřadu práce

Evidence na úřadu práce není nijak složitým úkonem. Výhodou je, že za vás zdravotní pojištění bude znovu odvádět stát a období se vám navíc započítá do náhradní doby pojištění pro nárok na důchod. Za určitých podmínek máte dokonce nárok na podporu v nezaměstnanosti. To se však týká jen velmi malého procenta studentů. Jedinou nevýhodou je, že na úřadu práce jsou zaměstnaní lidé. To znamená, že můžete narazit na člověka, který vás okamžitě pošle někam do zaměstnání. To vám může neblaze zkřížit původní plány týkající se příprav na blížící se přijímací zkoušky.

Pokud nemáte další ambice, práce vás nemine

Úplně na závěr jsme si nechali případ, kdy student předčasně opustí školu a nemá v plánu se do ní už nikdy vrátit. Co se životem dál? Samozřejmě, že nezbývá nic jiného, než začít pracovat nebo podnikat. Bezpochyby existují i lidé, kteří si ze své lenosti a nicnedělání udělali v podstatě výdělečnou činnost, ale mezi takové určitě patřit nechcete. Nebo se snad mýlíme?

  • Co dělat po neúspěšném ukončení studia? Kdy musíte platit povinné pojištění a v jaké výši?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 13. 3. 2020
  • Kategorie: Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout