Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Dálniční známky. Kolik stojí a kdy je možné je reklamovat při poškození?

Publikováno 24. 10. 2019 v kategorii Vzdělávání

Dálniční známka slouží jako doklad o úhradě jízdy po zpoplatněných silnicích a dálnicích. O kvalitách těchto pozemních komunikacích a plynulosti dopravy na nich bychom mohli dlouze debatovat a určitě bychom se u toho hodně rozčílili. To sem ale nepatří. V tomto článku vám hodláme zodpovědět všechny palčivé otázky týkající se dálničních známek, které byste si s úderem 1. prosince tohoto roku mohly začít pokládat. Co například dělat v momentě, kdy se známka při lepení na přední sklo poškodí? A kolik vůbec dálniční známka aktuálně stojí?

Kde a za kolik si můžete dálniční známku pořídit

Od prvního prosince tohoto roku vstupují v platnost nové dálniční známky a pokud hodláte jezdit po zpoplatněných dálničních nebo silničních úsecích, jednoduše se bez nich neobejdete (pokud samozřejmě nehodláte pokoušet štěstí a riskovat vysoké pokuty). Zakoupit ji můžete na všech pobočkách České pošty, k prodeji se vyskytují také na čerpacích stanicích a v okolí hraničních přechodů. Dále se dnes prodávají také ve vybraných supermarketech nebo na pobočkách Autoklubu Bohemia Assistance.

Kolik stojí dálniční známka na rok 2020?

Platnost Cena
Roční platnost 1 500 Kč
Měsíční platnost 440 Kč
10 denní platnost 310 Kč

Desetidenní dálniční známka platí od dne vyznačeného na kupónu a končí s úderem desátého dne. V případě měsíční známky je princip naprosto shodný. Liší se pouze platnost roční dálniční známky, která se počítá od 1. prosince do 31. ledna následujícího roku a nezáleží na tom, jestli jste ji zakoupili v únoru, dubnu nebo červenci.

Kdy je možné dálniční známku vyměnit za novou

Výměnu dálniční známky můžete provést pouze v případě té roční a za výjimečné situace, kdy například:

 • dojde k odcizení prvního dílu kupónu nebo celého předního skla,
 • dojde k poškození nebo nucené výměně čelního skla,
 • chybně nalepíte dálniční známku a při pokusu o nápravu dojde k jejímu poškození,
 • změníte převozní značku vozidla na registrační značku,
 • chybně vyplníte registrační údaje.

Výměna dálniční známky za novou se zpravidla řeší na těch prodejních místech, která jsou k tomuto úkonu přímo oprávněné. Vy jako žadatel budete muset vyplnit písemnou žádost o výměnu kupónu. Dále se postupuje na základě pokynů Státního fondu pro dopravní infrastrukturu. Postup se může lišit v závislosti na situaci, kvůli níž o výměnu dálniční známky žádáte. Tento úkon je samozřejmě zpoplatněn, a to částkou 70 Kč.

Reklamace dálniční známky

K reklamaci dálniční známky můžete přistoupit v případě, že:

 • kupón nelze odlepit od podkladového papíru,
 • podkladový papír zůstane po odtržení z části nebo úplně nalepený na sejmuté fólii,
 • při snímání kupónu došlo k porušení celistvosti.

Reklamaci lze provést přímo u prodejce s tím, že vrátit musíte všechny části dálniční známky (i ty poškozené) a doložit je potřeba také účtenku. Vzápětí byste se hned na prodejně měli dočkat známky nové. Takto můžete reklamovat jakýkoli typ kupónu a žádného poplatku se nemusíte obávat.

 • Dálniční známky. Kolik stojí a kdy je možné je reklamovat při poškození?
 • Autor článku:
 • Publikováno: 24. 10. 2019
 • Kategorie: Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout