Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Dobrá rada: Jaké náležitosti musí mít každá smlouva o půjčce?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Jestliže si hodláte půjčit peníze od komerčního subjektu, měli byste se zaměřovat nejenom na reference takové společnosti, ale především na samotnou smlouvu. Ano, na doklad, který vlastně definuje vztah mezi věřitelem a dlužníkem (tedy vámi). V tomto směru se nejčastěji setkáte se slovem půjčka nebo úvěr. Z právního hlediska je však správným a tedy vhodným výrazem zápůjčka, jíž vracíte včetně předem stanovených úrokových sazeb. Abyste v tomto ohledu nešlápli vedle a uzavřeli smlouvu, která vás neohrozí a nedostane do dluhové pasti, musíte si pohlídat několik důležitých náležitostí.

Co by měla obsahovat smlouva o zápůjčce?

Nepřehlédnutelnou součástí takového dokumentu musí být právě informace o tom, že jde o „smlouvu o zápůjčce“. Tedy definování předmětu, k němuž se váží následující údaje. Dvěma nejpodstatnějšími budou bezpochyby ty o obou účastnících smluvního vztahu.

 • Věřitel – osoba nebo firma poskytující finanční sumu
 • Dlužník – osoba, jež si peníze vypůjčí a musí splatit

Ve smlouvě musí být uvedena částka, kterou si půjčujete. Tato suma je obvykle nazývána, jako jistina. K té se samozřejmě pojí i příslušná úroková sazba uváděná v procentech. O tuto hodnotu dojde k navýšení zmiňované jistiny, jíž musíte vrátit ve stanoveném datu splatnosti. S úrokovou sazbou si pohlídejte hlavně hodnotu RPSN (nejdůležitější údaj!), do něhož jsou kromě úroků zakomponovány také jakékoliv další poplatky související s vyřízením smlouvy, s poskytnutím peněžní sumy a ostatními procesy. Díky této hodnotě vlastně víte, kolik ve finále splatíte, což by mělo být uvedeno zvlášť a srozumitelně.

Definujte jednotlivé poplatky navíc

V rámci připravované úvěrové smlouvy je obvykle pomýšleno na nejrůznější situace. Například to, že máte možnost částku splatit předčasně či po větších sumách, je vám dovoleno požádat o odklad splatnosti nebo prodloužení termínu úhrady. To všechno jsou úkony, jež bývají zpoplatněné. Pakliže tomu tak je, musí to být uvedeno ve smlouvě.

Ostatní důležité údaje

Smlouva o zápůjčce by měla do jisté míry chránit nejenom dlužníka, ale také věřitele, který bude chtít své peníze nazpět, a to v požadovaném termínu. Hodit se vám proto mohou ještě další doplňující informace a prvky, s nimiž bude smlouva daleko komplexnější.

 • Podpisy na smlouvě
 • Datum uzavření smlouvy
 • Charakter půjčky – účelová/neúčelová
 • Sankční poplatky uhraditelné při nedodržení termínu splatnosti

Určitou alternativou této smlouvy je také smlouva ústní. V tomto směru však doporučujeme dát přednost klasické smlouvě písemné, díky níž se vyhnete nejrůznějším komplikacím, př. při dokládání některých detailů z obsahové části smlouvy.

 • Dobrá rada: Jaké náležitosti musí mít každá smlouva o půjčce?
 • Autor článku:
 • Publikováno: 1. 5. 2019
 • Kategorie: Půjčky
 • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout