Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Dobré rady, pokud uvažujete o půjčce

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Více jak 50 000 poskytovatelů půjček a úvěrů v Česku hovoří samo za sebe. Třebaže se stát snaží tyto počty postupně regulovat a dostat z trhu nepoctivé poskytovatele půjček. Stále je půjčení si peněz až nebezpečně snadné, ne vždy je však problém pouze na straně poskytovatelů. Do problémů se splácením se vlastní chybou dostávají i samotní žadatele. Jak se tomu vyhnout?

Půjčka? Ptejte se sami…

Potřebuji skutečně půjčit peníze?

Tato rada zní na úvod dost banálně, ale není. Mnoho lidí si půjčuje v situacích, kdy peníze opravdu nezbytně nepotřebuje. Na věci, které slouží pouze k okamžité, nebo krátkodobé spotřebě a potěšení. Například půjčka na auto dává obvykle smysl (automobil vám totiž bude nejspíš sloužit ještě pár let po té, co půjčku řádně splatíte), ale půjčka na pořízení nového mobilního telefonu smysl nedává z žádného pohledu – a přesto si ji lidé berou!

Nepůjčí mi má vlastní rodina?

Půjčit si peníze v bance (např. Moneta Expres půjčka), ale i u nebankovních společností je na snadě. Všechny společnosti i banky mají půjčování peněz jako jeden z hlavních předmětů svého podnikání. Půjčují peníze, protože se jim to z dlouhodobého hlediska vyplatí. Lepší volbou však vždy je půjčka od rodiny, případně nejbližších přátel. Proč? Jednak vám dost možná půjčí bezúročně (nic nepřeplatíte), ale rozhodně kvůli tomu nebudete muset podepisovat komplikované smlouvy, které mohou obsahovat rozhodčí doložky a vysoké sankce při potížích se splácením. Neplatí rozhodně, že by všechny půjčky (ať už bankovní nebo nebankovní) takové byly (nejsou), ale přesto je půjčka v rodině první volbou, kterou byste měli zvážit.

Rodina nepůjčí? Zkusím nejprve banku!

Pokud máte čisté registry dlužníků (SOLUS ap.) a nebo pokud potřebujete půjčit nějakou větší částku, zkuste nejprve nabídku bankovních půjček. Proč? Bankovní půjčky jsou obvykle výhodnější a méně rizikové. Úrokové sazby bývají často nižší a máte možnost připlatit si i nadstandardní služby (pojištění pro případ neschopnosti řádně splácet apod.). Nevýhodou samozřejmě je, že banky posuzují své žadatele mnohem obezřetněji a podle přísnějších měřítek. Pokud „neprojdete“ nebankovní půjčka v takovém případě může být jediným řešením.

Vím kolik zvládnu splácet?

Pokud půjčku řádně (tedy včas) splácíte, potíže nebudete mít u žadného poskytovatele, ať už jste žádali v bance nebo u nebankovní společnosti. Pokud ale nebudete splácet, potíže budete mít v obou případech. Dobře si spočítejte, kolik zvládnete splácet! Spočítejte si své příjmy, odečtěte své fixní náklady, ponechte si rezervu na nečekané výdaje a odečtěte předpokládanou měsíční splátku. Vychází vám kladné číslo? Neměli byste mít problémy. Dostali jste se s výpočtem velmi blízko nule? Půjčku si raději znovu rozmyslete. Jste již rovnou v záporných číslech? Nepůjčujte si!

Potřebuji si půjčit opravdu tolik?

Opojný pocit, mít k dispozici velmi rychle i nezvykle velkou částku, je také velmi zrádný. Do potíží se snadno můžete dostat ve chvíli, kdy si půjčíte zbytečně velkou částku. Půjčte si vždy raději méně, než více! Tato rada je z našeho pohledu stejně důležitá jako nikdy nesplácejte půjčku další půjčkou! Pokud potřebujete 20 000 Kč, půjčte si maximálně tuto částku – třebaže by nabídka půjčky o pár tisíc vyšší byla sebe víc lákavá. Každý půjčený tisíc vždy zaplatíte zpět na měsíčních splátkách – i s úroky.

Vím kdo mi půjčuje a za jakých podmínek?

Zjistili jste si o daném poskytovateli půjčky dostatek informací (recenze a zkušenosti apod.)? Porovnali jste si také nabídky i od jiných poskytovatelů? Zkrátka, jste již rozhodnuti, že tato půjčku je pro vás nejvýhodnější a nejméně riziková? Nezapomeňte si důkladně přečíst úvěrovou smlouvu a ptát se na vše, co vám není jasné. A závěrem samozřejmě radě nejdůležitější nepodepisujte nic, čemu 100% nerozumíte!

Nezávislé srovnání půjček

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout