Doplňková pojištění k povinnému ručení. Jaká mají smysl a která vás budou jen stát peníze navíc?

Publikováno 23. 11. 2020 v kategorii Pojištění, Povinné ručení

Povinné ručení může nabývat nejrůznějších podob. Díky tomu se lze setkat i s odlišnými náklady na něj samotné. Vliv na cenu má nejenom rozdílný věk žadatele, počet měsíců bez nehod a typ vozidla, ale také to, jaké připojištění řidič využívá. Základní povinné ručení je bezpochyby spojeno se zajímavou a nízkou cenou. Jenže, co je nejlevnější, nemusí být zákonitě to nejlepší. Při sjednání smlouvy na pojištění odpovědnosti z provozu vozidla máte poměrně velkou možnost volby, jak si rozšířit kvalitu těchto služeb. Inspirovat se můžete v následujících řádcích.

Pojištění skel

Asi jedno z neoblíbenějších připojištění vůbec. Zažila to určitě spousta řidičů. Kamínek odlétající od kola vozidla před vámi nebo dokonce toho protijedoucího. Žádný viník a nutnost uhradit si poškozené přední sklo ze svého. Dražší vozy mají pochopitelně dražší skla v řádu několika desítek tisíc korun. A právě před takovými situacemi vás ochrání kvalitní pojištění skel. To sice navýší náklady na povinné ručení, ale skla budete mít pojištěna v odpovídající hodnotě. A to nejenom přední sklo. Klidně všechna ostatní. Pozor si dejte na výši plnění a podmínky, bývá v nich spousta výjimek. Rovněž se nejspíš nevyhnete povinnému nafocení stávajícího stavu skel.

Střet se zvěří

Kolem silnic se potuluje spousta divoké zvěře. Ta je dalším nebezpečím pro řidiče, a to především v noci. Střet se zvěří si obvykle vyžádá desetitisícové náklady na opravu automobilu. A jak je známo, toto připojištění není v žádné základní nabídne povinného ručení. Proto je lepší si připlatit a chránit se i v tomto směru.

Živelní pojištění

Jestliže parkujete venku pod stromy nebo kdekoliv jinde, asi byste měli zauvažovat také nad živelním připojištěním. Jsou to velké kroupy, vichřice, povodně, ale i požáry, jež vás mohou zastihnout v podstatě kdekoliv. Následky takových škod jsou obvykle likvidační a mnohdy i nevratné. Proto je pojištění proti živelným katastrofám naprostou nezbytností. Opět si ale pohlídejte výjimky, bývá jich poměrně dost a mohou nemile překvapit pokud ke škodní události skutečně dojde.

Pojištění odcizení

V nabídkách většiny pojišťoven se nemusíte omezovat jenom třemi výše uvedenými připojištěními. Pokud vlastníte dražší typ vozidla a bojíte se jakéhokoliv jeho poškození, může vám být nápomocno pojištění odcizení. Jak už prozrazuje jeho název, vhod přijde v okamžiku, kdy se vám jej snaží kdokoliv ukrást. Pojišťovny vám v takovém případě vyplatí téměř celou tržní cenu vozidla, a to v kombinaci s nějakou menší spoluúčastí (obvykle do 10 % procent). Pojištění odcizení se velice často spojuje i s vandalismem, takže i před takovými neduhy můžete být chráněni.

Úrazové pojištění

Při jakékoliv nehodě vzniká škoda nejenom na majetku, ale také na fyzickém zdraví a životech vás a osob cestujících ve vašem vozidle. A právě hrozbu finančního plnění můžete eliminovat tím, že využijete úrazové pojištění. To se může vztahovat jen na řidiče, nebo celou osádku dopravního prostředku. Z tohoto pojištění se totiž platí nejrůznější náklady na ošetření, ušlý zisk a podobně.

Přímá likvidace

V produktových nabídkách mnohých pojišťoven se začíná objevovat také připojištění v podobě přímé likvidace. Tato služba se vám stane přínosem v tom, že při jakékoliv nehodě za vás všechny povinnosti s pojišťovnou viníka vyřeší vaše pojišťovna. Vy se tedy nemusíte o cokoliv starat.

Asistenční služby

Nakonec nepodceňujte ani váhu asistenčních služeb, které by vám měly být k dispozici 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu. Kromě základních asistenčních služeb si pochopitelně můžete připlatit za ty rozšířené, jež přináší řadu praktických věcí navíc. A ty při každodenním dění na silnici mohou přijít vhod.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout