Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Havarijní pojištění pro starší vozy má také svůj význam. Jak ho sjednat tak, aby se vyplatilo?

Publikováno 15. 3. 2021 v kategorii Havarijní pojištění, Pojištění

Když se hovoří o havarijním pojištění, většina lidí si jej obvykle spojí s novými vozy. Právě v jejich případě se tato služba vyplatí asi nejvíce. Nutno však podotknout, že díky současným nabídkám pojišťoven má havarijní pojištění „něco do sebe“ i u starších automobilů.

Co je to havarijní pojištění

Pojďme si nejprve ve zkratce představit havarijní pojištění. Na rozdíl od povinného ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla není povinné, nýbrž dobrovolné. Havarijní pojištění se vztahuje na vaše škody, které si způsobíte v silničním provozu nebo se o ně postarají živelné pohromy a vandalové. Týká se také odcizení vozidla. Vzhledem k tomu, že havarijní pojištění kryje celou řadu takových škod, pak je logické, že představuje celkem značný finanční výdaj. U nových aut je službou, která se rozhodně vyplatí. Majitelé starších vozů však často váhají, zda investovat vyšší sumu do něčeho takového. My vám už nyní můžeme prozradit, že při dobrém nastavení může přijít havarijní pojištění vhod naprosto každému.

Havarijní pojištění šité na míru

Možná už asi správně tušíte, že jako majitelé starých vozů nebudete volit komplexní havarijní pojištění, tedy se vším všudy. Proč si třeba připlácet za to, že vám pojišťovna vyplatí částku za ukradení vozu, když jeho hodnota je vzhledem ke stáří minimální? To je naprosto zbytečné. A v podobném duchu byste měli o havarijním pojištění smýšlet od A až do Z. Vezměte v potaz řadu nejrůznějších faktorů.

  • Parkujete vozidlo v zabezpečené garáži? Tím snižujete možnost krádeže.
  • Bydlíte v oblasti, kde jsou časté živelné pohromy?
  • Nacházíte se v lokalitě, v níž mohou hrozit nějaké záplavy?
  • Skutečně potřebujete řadu přidružených služeb navíc?

Když si odpovíte na tyto otázky, možná velice brzy zjistíte, že investice do havarijního pojištění u staršího vozu nemusí být tak nákladná, a naopak se vám stane přínosem.

Vycházejte z pojistných rizik

Vaším výchozím bodem se stanou pojistná rizika, o tom není žádných pochyb. Čím více jich zvolíte, tím dražší havarijní pojištění bude, a to platí samozřejmě i naopak. Postarejte se o to, aby havarijní pojištění krylo pouze to, co skutečně má. Naprostým základem je havárie, kterou si zaviníte sami. Dále jsou to živelné pohromy od vichřice až po záplavy, krupobití nebo požár. Myslet ostatně můžete na poškození zvěří. Praktický je také vandalismus, když vám kdokoliv cizí poškodí auto. Do havarijního pojištění můžete mimochodem zakomponovat i pojištění skel. Otázkou pak zůstává, jestli je třeba platit za riziko odcizení u starého vozu. Kromě tohoto základu se pochopitelně nabízí i řada ostatních pojistných rizik.

  • Poskytnutí náhradního vozu během opravy vašeho automobilu.
  • Pojištění úrazu, které se vztahuje na trvalé následky.
  • Pojištění přepravovaných zavazadel.
  • Právní ochrana pro případ jakéhokoliv právního sporu.
  • Nadstandardní asistenční služby.
  • Pojištění GAP – To je nabízeno spíše pro nové vozy, kdy při jeho odcizení nebo poškození vykrývá klesající cenu automobilu vlivem stáří.

Tohle všechno jsou věci a služby, které jednoduše tvoří výslednou cenu havarijního pojištění.

Jak snížit cenu havarijního pojištění?

Nyní už víte, že volba vhodných a smysluplných rizik u staršího vozu může snížit cenu havarijního pojištění. Na závěr vám prozradíme ještě další dva praktické tipy, jakými lze zlevnit cenu tohoto pojištění. Když už jednou uzavřete havarijní pojištění šité na míru vašich potřeb, vycházejte z jedné podstatné informace. Jeho cena se vždy odvíjí od hodnoty automobilu. A ta každým rokem klesá. Nejrapidnější pokles je pochopitelně u novějších vozů, ty starší však nejsou výjimkou. Proto smlouvu na havarijní pojištění pravidelně neprodlužujte, ale založte si novou. Nechte si spočítat novou cenovou nabídku, která může být nižší. To můžete provést nejenom u své pojišťovny, ale i u řady ostatních. Vhod vám přijde online kalkulačka pojištění na internetu.

Druhý tip pro snížení ceny se až tak netýká havarijního pojištění. V závislosti na svých potřebách můžete havarijní pojištění nahradit připojištěním k povinnému ručení. Mnohdy vás tato varianta může vyjít levněji a v podstatě bude plnit tu samou roli. Týká se to primárně připojištění souvisejícího se srážkou se zvěří, živelných pohrom nebo vandalismu.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout