Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Havarijní pojištění se vyplatí zejména novějším a dražším vozům, co všechno pokrývá a kolik stojí?

Publikováno 17. 5. 2022 v kategorii Havarijní pojištění, Pojištění

Havarijní pojištění je službou, o níž slyšel asi každý řidič. Na rozdíl od povinného ručení, které je zákonem vyžadováno a bez něhož nemůžete vyrazit na silniční komunikace, volba havarijního pojištění je pouze za vás samotných. Spousta lidí v něm však vidí výdaje navíc nebo se mylně domnívá, že je určeno pouze pro nové automobily. Jenže, opak je v tomto případě pravdou.

  • O havarijní pojištění se dnes zajímá každý třetí řidič
  • Vhodné je klidně i pro vozy do stáří patnácti let
  • Jeho cena začíná na několika stokorunách měsíčně

Havarijní pojištění není zbytečný výdaj

Nejprve si pojďme přiblížit hlavní rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Povinné ručení vás ochrání v okamžiku, kdy způsobíte nehodu na silnici. Škodu na majetku a zdraví třetích osob nebudete muset platit ze svého, ale zaplatí ji za vás pojišťovna. Vlastní škodu si však budete muset uhradit sami. To platí pouze za předpokladu, že nemáte sjednané havarijní pojištění.

Havarijní pojištění totiž kryje výdaje na váš automobil. Je bláhové si myslet, že vás na silničních komunikacích nemůže nic počkat a když někdo nabourá vás, půjde to z jeho povinného ručení. Existuje spousta nepříjemností, které nezaviní člověk, ale sama příroda a vám zbydou jenom oči pro pláč a rozbité auto. Když si pak porovnáte náklady na takovou opravu a roční výdaje na havarijní pojištění, rozdíly budou astronomické. Poplatek několik stovek korun měsíčně ve výsledku může krýt škodu ve výši desítek až stovek tisíc korun. A přesně proto se vyplatí uvažovat o havarijním pojištění pokrývajícím mnohé situace.

  • Krádež
  • Živelné pohromy
  • Vandalismus
  • Střet se zvěří
  • Odcizení zavazadel, poškození čelního skla a další

Havarijní pojištění šité na míru

Pokud máte zájem o havarijní pojištění, ale nechcete platit více než musíte, pak si tuto pojistku sjednejte doslova na míru. Zamyslete se nad tím, kde všude jezdíte a jaká reálná rizika by vás mohla ohrožovat. Když máte postarší vůz, který již ztratil na své hodnotě a většinu času ho parkujete v bezpečné garáži, nemusíte si připlácet například za krádež. A v podobném duchu lze pokračovat. Na druhou stranu je pravdou, že čím komplexnější služby v rámci havarijního pojištění získáte, tím lepších cen můžete dosáhnout. Ať už budete volit jakékoliv havarijní pojištění, pohlídejte si dvě důležité věci.

  • Spoluúčast
  • Výluky havarijního pojištění

Výše spoluúčasti se pohybuje průměrně mezi 5 % až 10 %, takže počítejte, že v některých případech budete muset část oprav zaplatit ze svého. Existují také nějaké minimální částky spoluúčasti. Důležité je pročíst si i výluky konkrétní pojišťovny, abyste při poškození svého majetku a uplatnění havarijního pojištění nebyli nemile překvapeni. Nakonec nepodceňujte ani snižující se cenu pojištěného automobilu. Vzhledem k tomu, že havarijní pojištění se v řadě případů odkazuje právě na hodnotu vozu, je vhodné provádět pravidelné aktualizace smlouvy. Alespoň jednou za dva roky si nechte zaktualizovat nabídku havarijního pojištění. Pokud se chcete dopracovat k výhodným cenám za pojištění, využijte pro nalezení ideálního produktu internetové srovnávače.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout