Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Jak řešit povinné ručení při prodeji a nákupu vozidla?

Publikováno 16. 2. 2023 v kategorii Pojištění, Povinné ručení

Každý správný řidič má jistě povědomí o tom, že s dopravním prostředkem se nemůže vydat na silniční komunikace bez patřičného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinného ručení. Tento typ pojištění je vyžadovaný zákonem a je povinný. Když pojedete bez něj, hrozí vám nejenom velká finanční pokuta. V případě způsobené nehody půjdou všechny náklady na škody za vámi. A to určitě nikdo nechce, protože se může jednat o částky ve stovkách tisíc až milionech korun.

O nezbytnosti povinného ručení už víte. Zároveň vám tedy přijdou vhod informace spojené s tímto pojištěním a prodejem, potažmo nákupem automobilu. A je jedno, zda se k prodeji rozhodnete vy nebo se naopak octnete na straně kupujícího.

Konec povinného ručení

Právě prodej automobilu je jednou ze situací, kdy máte možnost ukončit povinné ručení předčasně. Jen tak mimochodem zmíníme ještě několik dalších případů, v jakých to lze provést.

  • Výpověď dohodou
  • Konec pojistného období
  • Výpověď z důvodu zvýšení ceny pojistného
  • Ukončení do dvou měsíců po uzavření smlouvy
  • Zrušení do tří měsíců od řešení pojistné události

Ukončení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je třeba řádně vypovědět. Jednou z možností je návštěva pobočky pojišťovací společnosti. Alternativou je písemná výpověď, která musí obsahovat několik důležitých informací – údaje o pojistníkovi, rodné číslo a číslo pojistné smlouvy, včetně důvodu výpovědi pojištění. V této situaci uvedete prodej dopravního prostředku. Vše pak stvrdíte svým podpisem a datumem. Chybět samozřejmě nesmí ani přiložená kopie kupní smlouvy.

Povinné ručení nového majitele vozu

Výše uvedené informace jsou platné pro prodejce automobilu. Nyní se zaměříme na povinnosti kupujícího. Ten naopak musí řešit nové pojištění vozidla. Sjednaní je nutné v ideálním případě provést ještě před přepisem vozu na vlastní osobu. Stačí k tomu jen kopie velkého technického průkazu. Doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je totiž nezbytný k tomu abyste na sebe automobil přihlásili. Změnu vlastníka provedete na příslušném úřadu a budete k tomu potřebovat hned několik náležitostí.

  • Žádost podepsanou původním a novým majitelem
  • Doklady od vozidla – velký a malý technický průkaz
  • Protokol o evidenční kontrole
  • Povinné ručení
  • Osobní doklady

Pokud nemůže prodávající a kupující v jeden den přijít na úřad, lze absenci jednoho z nich vyřešit plnou mocí. Myslete tedy na to, že automobil na sebe nepřihlásíte do té doby, dokud nebudete mít doklad o povinném ručení. V tomto případě se bavíme o zelené kartě.

Povinné ručení a převoz vozidla domů

Z popisovaných informací je patrné, že prodávající povinné ručení zruší, kupující ho naopak zřídí. Pozor si dejte na to, aby vozidlo bylo stále pojištěno. To znamená, aby nevznikla proluka mezi pojištěními a vůz nebyl nějaký ten den nepojištěný. Z toho plynou pouze nemilé penále.

Nyní se zaměříme trochu praxe, která souvisí s převozem zakoupeného vozu domů a s povinným ručením. Pokud chcete s automobilem odjet po vlastní ose domů a administrativní úkony řešit posléze, nabízí se vám dvě možnosti z pohledu pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Když ještě nemáte uzavřené povinné ručení, domluvíte se s prodávajícím, aby povinné ručení nerušil do té doby, než si ho vy v nejbližší době zřídíte. Tento model je však spojen s velkou důvěrou prodávajícího, protože pokud s vozidlem uděláte nějakou škodu, bude hrazena z jeho povinného ručení.

Nejlépe sjednejte „povinko“ ještě před cestou

Proto je lepší sjednat si povinné ručení předem, respektive před jízdou. Dnes to můžete udělat poměrně snadno a využít k tomu online formulář na internetu. Předáte elektronicky potřebné dokumenty a během okamžiku obdržíte zelenou kartu v elektronické podobě.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout