Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Návod: Co dělat, pokud jste klientem zkrachovalé Bohemia Energy

Publikováno 19. 10. 2021 v kategorii Elektřina, Plyn

Krach jednoho z významných dodavatelů elektřiny a plynu Bohemia Energy zaskočil velké množství lidí. Konkrétně asi 900 tisíc zákazníků, kteří nyní musí řešit přechod k jinému dodavateli. Pokud patříte do této skupiny postižených klientů, přinášíme vám několik srozumitelných rad, jak se zachovat.

Přestaňte platit zálohy

V první řadě přestaňte platit zálohy za elektřinu a plyn. Takové doporučení vám ostatně dá každý odborník. Měsíční zálohy by měly být u elektřiny přerušeny ke 14. říjnu a u plynu k 17. říjnu. V opačném případě platíte zálohy krachující společnosti a už nikdy byste je nemuseli vidět. Stačí, že mnohdy máte prostřednictvím záloh předplaceno před topnou sezónu.

  • Zrušení trvalého příkazu
  • Zrušení povolení k inkasu
  • Zrušení SIPO

Dodavatel poslední instance

Důležité je zmínit jednu podstatnou věc. I když váš současný dodavatel elektřiny nebo plynu zkrachoval, o přísun těchto komodit do své domácnosti jistě nepřijdete. Postará se o vás dodavatel poslední instance, který by vás měl konstatovat automaticky sám. Popřípadě můžete hledat nového dodavatele. Je totiž pravdou, že dodavatel poslední instance bude mít pro nové zákazníky krachující společnosti Bohemia Energy poměrně nadhodnocené ceny za plyn a elektřinu. Máte tedy půl roku na to, abyste s novým dodavatelem uzavřeli smlouvu. To je pro vás do určité míry ochranná lhůta. Pokud byste tento krok neučili do šesti měsíců, jednalo by se o neoprávněný odběr, z něhož pak mohou vzniknout nejrůznější sankce a poplatky. Vzhledem k velkému množství odcházejících zákazníků od Bohemia Energy se určitě vyplatí neotálet.

Dodavatelé poslední instance zajišťující elektřinu podle kraje:

Pražská energetika
Praha a Roztoky u Prahy
E.ON
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, kraj Vysočina
ČEZ
zbývající část republiky

Čtěte také: 10 dobrých jak nenaletět šmejdům, nabízejícím výhodný přepis energií

Dodavatelé poslední instance zajišťující plyn podle kraje:

Pražská energetika
Praha
E.ON
Jižní Čechy
Innogy
zbývající část republiky

S přerušením plateb společnosti Bohemia Energy je vhodné udělat také samoodečet, který nahlásíte distributorům, popřípadě novému dodavateli. V ideálním případě si vyfoťte stav plynoměru nebo elektroměru.

Důsledný výběr nového dodavatele elektřiny a plynu

Jak už jsme zmínili v průběhu tohoto článku, dodavatel poslední instance je pro vás jistotou, nikoliv však povinností. Vzhledem k vyšším cenám energií porovnávejte ceny vícero dodavatelů najednou. Využít k tomu můžete srovnávacích serverů. Vzhledem k tomu, že se ceny elektřiny a plynu mění poměrně rychle, vyplatí se informace ověřovat i v aktuálních cenících dodavatelů plynu a elektřiny.

  • Návod: Co dělat, pokud jste klientem zkrachovalé Bohemia Energy
  • Autor článku:
  • Publikováno: 19. 10. 2021
  • Kategorie: Elektřina, Plyn


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout