Nepřehlédněte: Platby přes internet čekají komplikace kvůli bezpečnosti

Publikováno 18. 9. 2019 v kategorii Novinky

Z nedávného průzkumu agentury Ipsos jasně vyplývá, že se Češi oproti letům dřívějším naučili mnohem častěji platit bez použití hotovosti. V internetových obchodech využívá online platební kartu přibližně 40 % tuzemské populace a úhradu formou bankovního převodu volí dalších 17,5 % Čechů. Dohromady to tedy čítá více než polovinu občanů naší země a jinak tomu není ani v ostatních státech Evropské unie. Právě proto nyní přichází na scénu evropská směrnice, která předkládá nová pravidla týkající se online plateb a klade si za cíl dosáhnout vyšší bezpečnosti klientů jednotlivých bankovních společností. V čem změny vlastně spočívají?

Ověřování plateb musí probíhat dvoufázově

Od 14. září 2019 musejí být všechny internetové platby ověřovány alespoň dvěma různými způsoby, přičemž mají banky na výběr ze tří možností – znalost, držení a inherence. Pod pojmem „znalost“ se skrývá unikátní kód, který zná pouze uživatel. Ve většině případů se pro tento účel využívá heslo k bankovnímu účtu. Držením chápejme údaj, který má v danou chvíli k dispozici pouze klient, čímž může být nejčastěji potvrzující SMS kód. Inherence spočívá v biometrických údajích uživatele jako je například scan obličeje nebo otisk prstu. Je jasné, že dvoufázové ověření drtivé většiny bankovních společností se bude skládat z kategorií znalosti a držení.

Bankovní převody se nezmění, horší to je s platbami pomocí online platebních karet

České bankovní společnosti nemají s bezpečností online peněžních převodů žádné výraznější problémy. Do internet bankingu se totiž musíte nejprve pomocí uživatelského jména a hesla přihlásit, načež teprve provedete platbu za pomoci ověřovacího kódu zaslaného v SMS podobě. To je naprosto běžná praxe, která zůstane při starém. Platby online platební kartou u nás tak růžovou budoucnost bohužel nemají. Pokud jste již někdy v minulosti platili kartou přes internet, pak určitě dobře víte, že úkon spočívá v opsání údajů uvedených na platební kartě a následného zadání potvrzovacího SMS kódu. Momentálně je tedy splněna pouze jedna bezpečnostní podmínka, protože karta jako taková se dá kdekým snadno zneužít. Zažitý standard se v brzké době bude muset dočkat určitých změn, což ve výsledku povede ku prospěchu nás všech.

Nové podmínky pro online platební karty zvýhodňují majitele chytrých mobilů

Banky už své klienty samozřejmě informovaly o plánovaných změnách v oblasti online plateb kartou, k čemuž doplnily, že by bylo vhodné stáhnout si do mobilních telefonů aplikace pro generování číselných kódů. To však mohou splnit pouze majitelé chytrých mobilů. Pro ostatní tak bude nejspíše vymyšlen nový systém pracující s dalším typem hesla, který však bankovní společnosti dosud nemají úplně domyšlený. Jelikož nová směrnice vstoupila v platnost poměrně rychle, Centrální národní banka, která je v tomto směru pověřena dohledem nad bankovními subjekty, bude alespoň ze začátku tolerantnější.

Další články

  • Nepřehlédněte: Platby přes internet čekají komplikace kvůli bezpečnosti
  • Autor článku:
  • Publikováno: 18. 9. 2019
  • Kategorie: Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout