Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Pozor na neoprávněnou kritiku svého zaměstnavatele, může vás stát místo

Publikováno 29. 6. 2020 v kategorii Volný čas, Vzdělávání

Na svobodu projevu má sice každý z nás ze zákona nárok, nicméně vůči svým zaměstnavatelům máme všichni povinnost loajálního jednání. Pokud tedy často a rádi kritizujete svého šéfa nebo obchodního partnera na veřejnosti, může vás to ve výsledku stát místo. Za jakých okolností vám hrozí výpověď nebo dokonce okamžité zrušení pracovního poměru? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej?

Listina základních práv a svobod zaručuje zaměstnanci stejně jako komukoli jinému svobodu slova. Ve prospěch zaměstnavatele naopak hovoří zákoník práce, podle kterého zaměstnanec nesmí jednat v rozporu s oprávněnými zájmy zaměstnavatele. Že se tyto dva faktory navzájem vylučují? Z části máte určitě pravdu. Kritika chlebodárce se skutečně může stát důvodem pro rozvázání pracovního poměru, nicméně to rozhodně není dokonalým pravidlem. Hodně záleží na formě a charakteru konkrétní kritiky.

Jak může vypadat oprávněná kritika zaměstnavatele?

Pokud se zaměstnanec uchýlí ke kritice svého zaměstnavatele, musí k tomu mít opravdu pádné důvody a také je potřeba dodržovat určité limity. V každém případě se pak na konkrétní situaci nahlíží zcela subjektivně, protože žádný univerzální model jednoduše neexistuje. Kritika by měla být v zásadě hlavně:

  • věcná, podložená skutečnými fakty a konkrétní,
  • obsahově vyvážená s ohledem na dosažení sledovaného i uznaného cíle kritiky
  • podaná slušnou formou a neznevažující zaměstnavatele
  • neveřejná, nesmí zaměstnavatele poškozovat v majetkové či morální oblasti

Dávejte si pozor na sociální sítě

V posledních letech se do popředí oblíbenosti dostávají sociální sítě, na nichž lidé často (a mnohdy nesprávnou formou) projevují své názory. Samozřejmě občas dojde i na kritiku zaměstnavatelů, proti níž jsou pak osoby dle svého mylného názoru chráněny. I tady však platí, že žádná obecná hranice mezi kritikou a porušením povinností zaměstnance není stanovena. Vaše jednání může každopádně vést k výpovědi ze zaměstnání nebo dokonce okamžitému ukončení pracovního poměru. Některé společnosti už dnes mají dokonce upravená pravidla pro užívání sociálních sítí vnitřním předpisem.

Poukazování na nesrovnalosti v podniku nejsou důvodem k výpovědi

Když získáte informace o tom, že váš zaměstnavatel páchá trestný čin, daňové úniky nebo obdobné ilegální praktiky, při zveřejnění vás podle Evropského soudu chrání svoboda projevu. Tento krok je pro zahájení vyšetřování často naprosto klíčový, takže pokud za něj dostanete vyhazov, soudy se postaví na vaši stranu. Samozřejmě je důležité, abyste podali kompletní a pravdivé informace, aby se vše ve zlé neobrátilo.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout