Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Pozor na registry! Spadnout do nich můžete rychle, cesta ven je však složitější

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Na českém trhu existuje a funguje hned několik různých registrů dlužníků. O těchto databázích slyšel bezpochyby každý. V jejich útrobách je archivována platební minulost každého z nás, respektive těch, kdo ji nemají zrovna valnou. Registr dlužníků pomáhá především bankovním a nebankovním společnostem, které si o vás během velice krátkého okamžiku zjistí vše podstatné. A tím je hlavně to, zda své závazky řádně splácíte nebo ne. Teprve na základě toho vám schválí či neschválí požadovaný úvěr.

Nejen SOLUS, registrů je mnohem víc

Kromě bankovního a nebankovního registru dlužníků je oblíbenou databází také zájmové sdružení právnických osob nazývané jako SOLUS. V závislosti na tom, do jakého registru poskytovatel úvěru nahlíží, dozví se o vás příslušné informace. A to nemusí být jenom to, že jste před rokem nesplatili starý úvěr, ale i to, že nehradíte poplatky za elektřinu, plyn nebo služby mobilních operátorů.

Ano, jak správně můžete tušit, registr dlužníků je opravdu mocnou zbraní a do jeho spár se nechce dostat nikdo. A proto vám v několika následujících řádcích nastíníme to, jak snadná může být cesta do registru dlužníků.

Nejčastější situace pro zařazení do databáze neplatičů

Z logiky věci celkem jasně vyplývá, že do registru dlužníků se dostanete poté, co budete dlužit. A tomu tak opravdu je. U většiny společností stačí, abyste se zpozdili s uhrazením finančního závazku o dva až tři měsíce a hned vzniká žádost na zanesení vašeho jména do registru dlužníků.

Banka, nebankovní společnost či poskytovatel energií vás nejprve upozorní na to, že nebyla uhrazena pohledávka v dané výši a k předem stanovenému dni. Ovšem teprve po uplynutí odpovídající doby dojde k zápisu do registru dlužníků. Výjimkou však nejsou ani situace, že některé společnosti vznesou pokyn k záznamu ihned poté, co vás poprvé informovali o nesplacení peněžního závazku. Takže ne vždy se spoléhejte na to, že máte čas dva nebo tři měsíce.

Je pochopitelné, že do registru dlužníků se nedostanete v okamžiku, pokud budete dlužit někomu 10 Kč. Tak tato databáze rozhodně nefunguje. Výše neuhrazené částky by měla dosáhnout minimální hodnoty 500 Kč. Teprve poté je možné vznést požadavek a zapsat vás například do registru SOLUS.

Kdy zmizím z registru dlužníků?

Počítejte s tím, že váš záznam bude v registru dlužníků veden automaticky po dobu jednoho roku, a to v případě, že jde o závazky vůči telekomunikačním společnostem, dodavatelům elektřiny, plynu a jim podobným. Pokud budete dlužit klasické finanční společnosti peníze za spotřebitelský úvěr, pak je tato doba prodloužena až na tři roky. V závislosti na typu registru dlužníků můžete o výmaz požádat i dříve, a to po splnění jistých podmínek. Takový proces vás ale samozřejmě bude stát určitý čas a možná i peníze.

Přístup do registru dlužníků SOLUS

Do tohoto registru mohou nahlížet pouze členské společnosti, to znamená, že se do něj nepodívá každý. Obvykle jsou to banky, dodavatelé energií a podobné typy společností, u nichž je to celkem pochopitelné. Pokud byste náhodou chtěli vědět, zda také nemáte nějaký ten vroubek z minulosti nebo jestli jste opravdu čistí z pohledu platební morálky, máte k tomu samozřejmě možnost. Požádat lze o výpis týkající se vlastní osoby, a to několika cestami. Každá z nich je spojena s trochu jinou výší poplatku.

SMS výpis za cenu 30 Kč
Vyplníte žádost na webu, budete kontaktováni operátorem pro ověření a teprve poté obdržíte výpis.
Elektronický formulář za cenu 209 Kč
Vyplníte žádost na internetu a obdržíte výpis z registru dlužníků poštou.
Papírový formulář za cenu 241 Kč
Vyplníte papírovou žádost, zašlete na příslušnou adresu a obdržíte výpis poštou.

  • Pozor na registry! Spadnout do nich můžete rychle, cesta ven je však složitější
  • Autor článku:
  • Publikováno: 1. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout