Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Pozor: Nejčastější fígle, jak poskytovatelé půjček vydělávají na klientech

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Je jasné, že všichni poskytovatelé úvěrů, tedy banky i nebankovní společnosti, podnikají za účelem vykázání zisku. Velmi často ale přitom oba tábory sahají k praktikám, které nejsou úplně fér vůči spotřebiteli. Často sázejí na slovíčkaření a nepozornost klienta. Výsledkem pak jsou akce a bonusy, na které dosáhne jen naprosté minimum klientů – ti ostatní platí výrazně víc, ačkoliv by nemuseli…

Na co si dát dobrý pozor ještě před podpisem smlouvy o úvěru?

Záměrné zaměňování výše úroku a RPSN

Naprostá většina poskytovatelů stále inzeruje jako hlavní parametr, dokazující výhodnost jejich produktu, úrokovu sazbu. Jenže, úrok a RPSN není totéž! A to neví mnoho klientů. Zatímco s výší úroků si lze snadno „pohrát“ a srazit jej takřka libovolně nízko, s RPSN to možné není. RPSN totiž obsahuje skutečně všechny poplatky s půjčkou spojené (tedy včetně možných poplatků za vyřízení a poskytnutí úvěru, vedení účtu apod.). Ten hlavní parametr, který byste tedy měli sledovat a srovnávat je vždy jen a pouze RPSN!

Slibují vám bonusy? A znáte podmínky?

Bonusy a další benefity jsou již téměř automatickou součástí nabídek úvěrů. Nejčastějším příslibem bývá odměna za tzv. řádné splácení a to obvykle ve formě odpouštění (vrácení) části splátek. Podobnou nabídku má, nebo měla například Air Bank nebo Home Credit. Je tu ale jedno velké ale. Dosáhnout a získat tyto bonusy je často neskutečně komplikované, pravidla jsou velmi přísná. Jediná splátka byť pouze den po termínu a je po slibovaném bonusu, dokonce i mimořádná splátka nebo předčasné splacení mohou být překážkou. Záměrem každého poskytovatele zkrátka je, aby klient splácel svůj závazek co nejdelší dobu, tak vydělá nejvíc.

Pojištění schopnosti splácet – vyplatí se?

Na papíře možná zní hezky, ale je důležité se detailně seznámit s podmínkami plnění. Bývají totiž různé a mohou skrývat nečekané háčky. Poskytovatelé navíc často inzerují úvěr bez pojištění schopnosti splácet, tedy tu levnější variantu. Pojistka totiž samozřejmě celkové náklady navyšuje a nabídka by už tak nemusela být na první pohled tak lákavá. Je důležité poprovnávat porovnatelné, tedy půjčky nabízející naprosto stejné služby. Klíčovým ukazatelem je opět pouze RPSN.

Skvělá úroková sazba nemusí být vždy tak skvělá

Inzerce rychlé půjčky se skvělými úroky dokáže nalákat spoustu lidí a poskytovatelé úvěrů to velmi dobře vědí. Oblíbeným fíglem tak je inzerovat jako ilustrativní příklad půjčky úvěr, který již má započítanou slevu v podobě vrácených splátek. Úroková sazba v takovém případě odpovídá počtu splátek až po přiznání bonusu. Jenže klient může o tento bonus velmi snadno – často i nevědomky – přijít sebemenším porušením podmínek. Půjčka pak už rázem nemusí být ani zdaleka tak výhodná, jak se zprvu zdálo.

Co s tím?

Naše konečné doporučení je během celého tohoto (již třídílného) seriálu stále stejné – porovnávajte nabídky v porovnávačích půjček. Snažte se hledat recenze a zkušenosti ostatních klientů. Srovnávejte RPSN a pozorně čtěte veškeré podmínky a smlouvy.

  • Pozor: Nejčastější fígle, jak poskytovatelé půjček vydělávají na klientech
  • Autor článku:
  • Publikováno: 23. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout