Průzkum trhu: Češi zbytečně připravují sami sebe o peníze pasivním jednáním

Publikováno 3. 6. 2020 v kategorii Vzdělávání

Není žádným tajemstvím, že finanční gramotnost obyvatel České republiky v průměru nevyznívá zrovna dvakrát lichotivě. Dostačující úrovně znalostí v oblasti financí podle průzkumů veřejnosti dosahuje zhruba polovina našich občanů. Ti „druzí“ naopak tápou v mlze a navíc nemají touhy své nevalné vědomosti v dohledné době doplnit. Čechy zužuje nejen nedostatek zájmu o finanční vzdělání, ale také přílišná pasivita. Tou se pak zbytečně připravují o peníze. V čem se tato vlastnost nejvíce projevuje?

Peníze kupíme na běžných účtech nebo doma pod polštářem

Ukládat si peníze na běžný účet, kde nedochází k žádnému jejich zhodnocování, je naprosto zbytečné. V takovém případě si je klidně můžete zastlat pod matraci a výsledný efekt se v zásadě nebude lišit. Většina bankovních společností přitom dnes nabízí vcelku výhodné spořící účty pohybující se okolo dvou procent roční úrokové sazby. I když nebude konečný rozdíl nijak závratný, každá koruna navíc se přeci jen hodí.

Dále je možné využít některých termínovaných vkladů, které disponují ještě přijatelnější úrokovou sazbou než spořící účty. Jejich výhoda spočívá v tom, že si sami nastavíte, jak dlouho chcete peníze nechat zhodnocovat a po uplynutí stanovené lhůty s nimi jednoduše začnete manipulovat. Zcela bezpečné zhodnocení a navíc se státní podporou pak nabízí stavební spoření, které je stále TOP1 na českém trhu. Zajímavé je bezesporu také penzijní spoření nebo investiční fondy, u nichž však nikdy nemáte jistotu zisku.

Vyhýbáme se aktualizacím pojistných smluv

Poměrně velké procento obyvatel České republiky se jednoho dne rozhoupe k uzavření pojistné smlouvy a dalších deset let se o ni vůbec nestará. To je ale samozřejmě hrubou chybou. Trh se totiž neustále vyvíjí a v souvislosti s tím se logicky mění i nabídky ostatních společností, které se mohou po čase stát mnohem výhodnějšími. Navíc je dobré sledovat také úroveň krytí, která měla pořád odpovídat vašim konkrétním potřebám.

Tržní cena nemovitostí v posledních letech konstantně roste a proto vaše současná pojistná smlouva nemusí býti za tři roky dostačující. V případě, že by ceny nemovitostí naopak klesly (nepravděpodobné, ale dojít k tomu přeci jen může), nemusíte za pojištění utrácet zbytečně mnoho. Vždycky jde hlavně o to, aby pojistka zvládla pokrýt i fatální škody, které by na vaší domácnosti vznikly. Je také potřeba neustále aktualizovat údaje ve smlouvách, pokud dojde například ke změně trvalého bydliště, zaměstnání nebo rodinného stavu. Na absolutní hlouposti totiž můžete v případě problémů pohořet.

Když něčemu nerozumíme, raději se po vysvětlení nepídíme

Další bolístkou Čechů je bohužel také skutečnost, že když něčemu nerozumí, raději se o vysvětlení nepřihlásí, aby na ostatní nepůsobili hloupě. Myslete na to, že s každou další informací se výrazně přiblížíte dokonalému štěstí a spokojenosti. Nikdo učený z nebe nespadl a věřte, že i odborníci v oboru financí se předtím museli někde vyškolit. Pokud budete neustále rozvíjet své znalosti, nestane se vám například, že naletíte planým slibům o neuvěřitelném zhodnocení o 200 % z původní hodnoty v horizontu jednoho týdne.

  • Průzkum trhu: Češi zbytečně připravují sami sebe o peníze pasivním jednáním
  • Autor článku:
  • Publikováno: 3. 6. 2020
  • Kategorie: Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout