Půjčka na vánoční dárky? Zlý sluha, a ještě horší pán

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Snaha udělat svým blízkým radost pod vánočním stromečkem za každou cenu může mít katastrofální následky. Češi si již zvykli půjčovat si peníze i na sezonní aktivity, kromě Vánoc například i na letní dovolené. Zvlášť o svátcích dochází k impulzivnímu jednání, které je živnou půdou nevýhodných a drahých půjček.

Na Vánoce si bere půjčku každý osmý Čech, v průměru ve výši osm tisíc korun. Takové jsou informace serveru www.okfin.cz. Zvláště nebankovní instituce rok co rok přicházejí s agresivní reklamou, která má zapůsobit na lidské city – věty typu „Potěšte své blízké na Vánoce, prostředky na dárky ihned, peníze bez ručitele a nahlížení do registrů“ v předvánočním období útočí ze všech stran. Cílí tak na lidi, kteří mají obavu, zda budou jejich vánoce skutečně svátky hojnosti. Možná ano, ale poté přijde na řadu splácení, které může dlužníkům v lepším případě udělat černou díru na peníze v rodinném rozpočtu, v horším případě vést k vážným problémům typu exekuce.

Spolehlivý poskytovatel půjčky si vás prověří

Velkou „popularitu“ mají v tomto směru mikropůjčky, s jejichž splácením však mohou mít lidé po období vánočních výdajů problémy, nezřídka jsou podmínky při jejich nesplácení doslova drakonické. Kvalitu půjčky poznáte už podle toho, zda si váš poskytovatel prověří. „Pokud se poskytovatel nezajímá o vaší finanční situaci, značí to, že je mu vlastně jedno, zda je schopen půjčku splatit,“ říká Anna Bláhová, šéfka zákaznické péče na Zonky.

Nízká měsíční splátka není vše…

Je potřeba dát si pozor na tradiční triky. Například nabídka nízké měsíční splátky ani zdaleka nemusí znamenat, že vás taková půjčka nedostane do problémů, vždy je nutné vědět, o kolik přesně přeplatíte. Malá splátka na mnoho měsíců se může složit ve vysokou výslednou sumu, která hraničí s lichvou. Pokud vám například někdo nabídne čtyři tisíce s tím, že za půjčku zaplatíte jen tisícovku navíc, představuje to 25 % z půjčené částky – s takovým úrokem by si seriózní bankovní i nebankovní instituce vůbec nedovolily jít na trh. Pokud si skutečně chcete půjčit, je důležité uvědomit si, jak trvalou hodnotu má věc, na kterou finance potřebujeme. Zde se opět nabízí příklad půjček na dovolenou – sice si ji užijeme a zážitky nám zůstanou, ale dluh také, nepřináší nám žádný další užitek. Pokud chcete udělat na vánoce radost rodině, měl by dárek, na který si půjčujeme, sloužit více osobám a ideálně po mnoho let. Příkladem může být například užitečná myčka nádobí, kvalitní televize, počítač pro dítě či více členů rodiny.

V takové situaci je zapotřebí vybrat si takového poskytovatele půjčky, který umožňuje bezplatné předčasné splacení půjčky. S tímto přístupem opět souvisí důležitý faktor prověření žadatele poskytovatelem a realistické vyhodnocení jeho finanční situace v případě, že si půjčku bere.

  • Půjčka na vánoční dárky? Zlý sluha, a ještě horší pán
  • Autor článku:
  • Publikováno: 23. 5. 2019
  • Kategorie: Půjčky
  • Štítky:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout