Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Státní dluhopisy 2020 a 2021. Co je dobré o nich vědět, jak do nich investovat a vyplatí se?

Publikováno 3. 12. 2019 v kategorii Novinky

Hodně se o nich mluví, ale jen málokdo ví, že koupit si je může opravdu úplně, ale úplně každý. Jde o jeden z oblíbených postupů na zhodnocování peněz. Není dostupný jen pro firmy, instituce a podnikatele, jak se mnozí z nás domnívají. Svoje státní dluhopisy si mohou zakoupit i obyčejní občané. Pravda, jejich úrok sice není nijak oslňující, ovšem na oplátku nabízejí bezpečnost a dlouhou dobu splatnosti. Poradíme vám, kde si můžete státní dluhopisy pořídit, jaký výnos vám nabídnou a co od nich celkově očekávat.

Proč vlastně stát vydává dluhopisy

Jednoduše řečeno, prodej dluhopisů je nejjednodušším způsobem, díky němuž se náš stát může rychle dostat k hotovosti, nezbytné pro jeho provoz. Právě proto je ze státních dluhopisů tak často financována např. infrastruktura nebo je díky nim splácen státní dluh. Vlastně jde o stejný princip, jaký je uplatňován u tzv. korporátních dluhopisů, jež bývají vydávány právě za účelem vzniku prostředků, určených pro jeden konkrétní cíl v rámci firmy (expanze, akvizice apod.). V zásadě tak můžeme dluhopisy (setkat se lze v tomto případě také s výrazem obligace) vnímat jako takovou půjčku, získávanou od jednotlivých investorů (občanů, firem). Stát pak tuto půjčku splácí během již dopředu stanovené doby splatnosti a to včetně úhrady úrokových sazeb, tzv. kupóny.

Kdo vydává státní dluhopisy

Pamatujte si, že je vždy vydává stát, resp. Ministerstvo financí. Ovšem emisi dluhopisů jako takovou zajišťuje Česká národní banka, která je rovněž zodpovědná i za vyplácení úroků. Výnosy jsou vypláceny pravidelně vždy podle předem stanovené splatnosti Není tedy možné těšit se na vysoký úrok např. z nějakého konkrétního projektu, o kterém víte, že by mohl „hodně vynést.“ Mnoho projektů je velmi dlouhodobých a právě proto je tu onen předem stanovený výnos vč. data splatnosti. Úroky se proto obvykle vyplácejí z daní.

Až donedávna si mohly státní dluhopisy zakoupit jen velké instituce (např. pojišťovny nebo banky), cizí státy a zahraniční investoři. Ovšem během posledních let došlo k emitaci dluhopisů určených i pro fyzické osoby. Každý občan ČR tak může své finance zhodnotit za stejných podmínek jako právě velké instituce.

Státní dluhopisy – vše, co potřebujete vědět

Ještě předtím, než se vůbec vydáte k bankovní přepážce, byste měli vědět, že se státní dluhopisy dělí podle délky splatnosti do tří kategorií:

krátkodobé
max. do 1 roku
střednědobé
od 1 roku do 10 let
dlouhodobé
delší 10 let

Nejdelší splatnost státní dluhopisů, kterou v ČR můžete získat, je 50 let. Není jich však mnoho. U těch nejčastějších se pohybuje splatnost mezi 10-15 lety. To ovšem není všechno. Dluhopisy je totiž možné rozdělit i do tří kategorií podle očekávaného výnosu. Na své si přijdou jak ti, kteří nechtějí riskovat a stojí o fixní výnos, tak ti, kteří se umí v této oblasti trochu pohybovat a jsou ochotní jít i do menšího rizika. A jak rozdělení státních dluhopisů podle očekávaného výnosu vypadá?

dluhopis s fixním výnosem
1,25 %
dluhopis proti-inflační
výnos tohoto dluhopisu kopíruje vývoj spotřebitelských cen a nakonec je ještě navýšen o marži 0,50 %
dluhopis reinvestiční
průměrný výnos tohoto dluhopisu je stanoven na 1,42 %

Toto rozdělení se pokaždé mění. Tyto údaje vycházejí z emise dluhopisů, připravované k datu 2. 1. 2020.

Jakmile máte jasno v tom, jaký dluhopis si zakoupíte, nezbývá, než se pro něj vydat. Dostupný je buď na pobočkách oficiálních distributorů nebo on-line. Jestliže preferujete osobní nákup, zamiřte do České spořitelny nebo na přepážky ČSOB. Bohužel ne na každé pobočce je tato služba dostupná, proto si vše předem ověřte na stránkách www.sporicidluhopisycr.cz.


Ovšem využít můžete i elektronický přístup ke správě majetkového účtu. Ale jen v případě, že si alespoň jeden dluhopis nejdříve zakoupíte osobně. Elektronický přístup totiž dostane automaticky každý, kdo takovou transakci provede. Nejdříve uhradíte kupní cenu a poté obdržíte přístup. Potřebovat budete jen doručovací adresu a mobilní spojení – právě sem vám totiž dorazí přihlašovací údaje (pro větší bezpečnost část z nich poštou a část z nich formou SMS).

Dluhopis Republiky můžete pořídit i jako vánoční dárek

Ovšem pátráte-li výhradně po dluhopisu určeném pro občany ČR, poptejte se po Dluhopisu Republiky. Má několik pravidel a jeho historie rovněž není příliš dlouhá. Ten první byl vydán teprve 3. prosince 2018. Pokud se jen trochu vyznáte v historii, nepřekvapí vás, že šlo o „dárek pro občany“ u příležitosti 100. výročí vzniku Československa.

Splatnost tohoto dluhopisu je šest let. Prozatím nejzajímavější variantou pro lidi je právě výše zmíněný dluhopis proti-inflační, jehož výnos je určován vývojem spotřebitelských cen, a navíc navýšen o marži 0,5 %. Počítejte s tím, že je nutné zakoupit minimálně 1 000 ks dluhopisů a to v celkové jmenovité hodnotě 1 000 Kč.

Navíc díky státnímu dluhopisu poskytuje ceněnou diverzifikaci rizik, a rovněž ručí i za státní stabilitu. Ta přichází ve chvíli, kdy státní dluh nedrží výhradně zahraniční investoři, ale také jeho občané.

Emise Dluhopisu Republiky v roce 2020

Upisovací období
Dluhopisů Republiky
Emise (datum vydání) Datum splatnosti Hodnota nakoupených
Dluhopisů Republiky
03.12.2018 až 18.01.2019 1.2.2019 1.2.2025 2,92 miliard
21.01.2019 až 15.03.2019 1.4.2019 1.4.2025 900,6 milionů
18.03.2019 až 14.06.2019 1.7.2019 1.7.2025 5,5 miliard
01.07.2019 až 13.09.2019 1.10.2019 1.10.2025 1,2 miliard
16.09.2019 až 20.12.2019 2.1.2020 2.1.2026  

Jak je vidět, upisovací období na sebe těsně navazují a to poslední končí velmi příhodně před svátky, takže můžete bez obav pořídit Dluhopis Republiky i jako nevšední dárek pod stromeček, který se navíc sám zhodnotí. Navíc se nemusíte o pokračování státních dluhopisů pro občany bát. Podle nejnovějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové budou prozatím tyto státní dluhopisy i nadále. Konkrétně u plánované 5. emise může jedna fyzická osoba zakoupit až 5 milionů kusů od každého typu nabízeného dluhopisu.

Vyplatí se investice do státních dluhopisů?

Pokud se podíváte na výnosy, zjistíte, že rozhodně nepatří mezi nejžhavější želízka v ohni. Na druhou stranu nabízí jistoty a garanci návratnosti vložených investicí. Sousloví bezpečná investice je v této situaci klíčové. Ti, pro něž je přednější vyšší výnos, by se měli poohlédnout raději jinde.  Rozhodně jde však o lepší variantu než v případě, že necháte své peníze jednoduše ležet na běžném účtu nebo je svěříte tomu spořícímu s aktuálními velmi nízkými úroky. Mezi rizikovější investice pak patří podílové fondy nebo třeba nákup kryptoměn. Pokud to ovšem vyjde, budou vaše výnosy jednoznačně vyšší.

  • Státní dluhopisy 2020 a 2021. Co je dobré o nich vědět, jak do nich investovat a vyplatí se?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 3. 12. 2019
  • Kategorie: Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout