Stavební spoření: 6 dobrých rad, které jste dosud možná neznali

Publikováno 18. 9. 2019 v kategorii Vzdělávání

Stavební spoření je stále tím nejčastějším způsobem, kterým se lidé snaží zúročit své úspory. Ačkoli má u nás tento typ finančního produktu skutečně letitou historii (na trhu je dostupný již 26 let), mnoho lidí o něm stále nemá dostatek znalostí. Zároveň veřejným prostorem koluje také řada nepravdivých informací, jimž často podlehneme a nezjišťujeme si fakta. Jste si tedy jistí, že se můžete považovat za odborníky na stavební spoření? Pokud ne, tak tento článek je přesně pro vás.

Můžete si založit více stavebních spoření najednou

Rádi byste si založili klidně i vícero stavebních spoření naráz, jenže finanční trh to bohužel neumožňuje? Lež! Nikde totiž není psáno, že nemůžete souběžně spořit na několika frontách. S každou další smlouvou získáte benefity stavebního spoření, které spočívají zejména v příjemné úrokové sazbě a také možnosti využít velmi výhodný úvěr. Limitovaná je pouze výše státní podpory, které svým pravidelným ukládáním peněz můžete v horizontu jednoho roku docílit. Maximální částka je totiž stanovena na 2 000 Kč.

S penězi lze manipulovat i v průběhu šesti let spoření

Také jste si doposud mysleli, že pokud uložíte své peníze na stavební spoření, v průběhu následujících šesti let na ně nesmíte sáhnout? Toto tvrzení se také nezakládá na pravdě. Peníze z daného spoření lze využít prostřednictvím úvěru od stavební spořitelny kdykoli v době trvání smlouvy. Nutné je však počítat s tím, že naspořená částka musí být samozřejmě využita v souvislosti s bydlením. Pokud vám tedy opadá omítka nebo poteče do domu skrze děravou střechu, nemusíte se bát, že opravy nebude z čeho zaplatit.

Na stavební spoření může přispívat i více osob

Založím si stavební spoření a můžu si na něj posílat peníze jen já osobně? To také není nezbytností. Jestli máte například štědré prarodiče, kteří vám rádi čas od času přihodí nějakou tu korunku navíc, můžete jim rovnou zaslat číslo účtu svého stavebního spoření. Díky tomu peníze neutratíte za zbytečnosti a budete pak lépe připraveni na následující životní kroky.

Peníze jsou v bezpečí a navíc neztrácejí na hodnotě

Stavební spoření je kombinací státního příspěvku a výhodného úroku, díky čemuž se můžete spolehnout, že peníze na něm uložené neztrácejí hodnotu. Na rozdíl od rizikových investic máte navíc jistotu, že o našetřenou finanční sumu nepřijdete, protože je ze zákona pojištěna. Investice sice operují s vidinou mnohem vyššího pasivního příjmu, jenže ten není ničím zaručený a „stavebko“ je prostě jistota.

Stavební spoření pomáhá k vlastnímu bydlení

Obyvatelé České republiky využívají stavební spoření hodně často ke koupi nebo výstavbě nového obytného objektu. V takovém případě potřebujete skutečně vysokou částku, k níž se lze jednoduše propracovat díky možnosti zástavy nemovitosti. Princip je tedy podobný jako v případě hypotéky.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout