Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

V cizině a bez peněz? Známe dvě chytrá řešení, která vám opatří hotovost do několika minut

Publikováno 5. 9. 2019 v kategorii Tipy na úspory, Volný čas

Jde o noční můru každého cestovatele. Stačí, aby vaše peněženka skončila v rukou lapků a průšvih je na světě. Jestliže vám v kapse zůstala alespoň platební karta, můžete si gratulovat. Ale pokud ne? Pak jsou tu naše chytrá řešení, se kterými se vyplatí seznámit ještě předtím, než kamkoliv za hranice vyrazíte.

Na klasické bankovní převody můžete zapomenout úplně. Je to zkrátka příliš pomalé a zpravidla i drahé. Na druhou stranu vám peníze do ruky umí poslat o naše tolikrát zatracovaná Česká pošta. Stačí mít v ČR někoho, kdo se o vyřízení požadavku postará. S rychlým vyřízením ale nepočítejte, přes klasické složenky budete hotovosti trvat jeden až dva týdny, než k vám dorazí. Nicméně na mnoha větších poštách má pobočku společnost Western Union. A kromě ní můžete v ČR vsadit třeba i MoneyGram.

Když si nevíte rady, zkuste to s Western Union

Na tomto poli jde o asi nejznámějšího poskytovatele. Aby také ne, když se na podobné služby specializuje už přes 130 let. Nezáleží na tom, odkud a kam peníze posíláte, dorazí vám do několika minut. Potřebujete k tomu jen doklad totožnosti a příslušný formulář, který vyplníte na pobočce. Pobočky WU najdete na České poště, ale i na jiných místech ve 195 zemích světa. Stačí si najít tu nejbližší. Pokud vám bude někdo posílat hotovost z ČR, pak je dobré vědět, že maximální možnou částkou je 7 400 USD, což je v přepočtu na české koruny asi 170 200 Kč. Je samozřejmě třeba počítat s nějakým tím poplatkem. Ten se liší podle země, kam jsou peníze odeslány a výše vložené hotovosti. Evropa je všeobecně levnější než zbytek světa, ale ne vždy. Pro představu přinášíme ukázkovou tabulku:

Poplatky u WesternUnion při odeslání částky 10 000 Kč.
Země Poplatek
Vietnam 230,00 Kč
Chorvatsko 390,00 Kč
Rusko 590,00 Kč
USA 590,00 Kč
Egypt 590,00 Kč

A jak je to s vyzvednutím peněz?

I tady musíte prokázat svou totožnost. Pokud však doklady nemáte, lze si vypomoci kontrolní otázkou a odpovědí. Potřebovat budete také kontrolní číslo převodu (MTCN), které vám sdělí odesílatel. Nicméně v některých zemích povinné není. Hotovost si můžete vyzvednout na libovolné pobočce  Western Union v zemi, kam byly peníze odeslány. U sebe je budete mít nejdéle do hodiny.

MoneyGram vám pošle peníze na účet nebo do mobilní peněženky

Pokud nutně netrváte na hotovosti, je tu ještě další možnost. Pobočky společnosti MoneyGram najdete ve více než 200 zemích světa. Během několika minut vám pošle peníze na vybraný účet nebo do mobilní peněženky. Ale problém není ani s hotovostí, stačí zajít na pobočku MoneyGram v zemi kde právě jste, vyplnit formulář, doložit svou totožnost a můžete odcházet s naditými kapsami.

Ale zpátky k transakci. Odesílatel bude potřebovat buď vaše číslo účtu, nebo mobilní číslo s mezinárodní předvolbou. Případně lze zvolit i jméno příjemce a název pobočky, kam mají peníze dorazit pro výběr hotovosti. To si snadno dohledáte na webových stránkách. Průběh transakce lze sledovat on-line, takže není třeba stepovat na pobočce nebo neustále nervózně nahlížet na účet. A jak je to s poplatky?

Poplatky u MoneyGram při odeslání částky 10 000 Kč.
Země Poplatek
Vietnam 240,00 Kč
Chorvatsko 400,00 Kč
Rusko 600,00 Kč
USA 600,00 Kč
Egypt 600,00 Kč

Transakce vás tedy vyjde o něco málo dráž než u výše zmíněné konkurence, ale na druhou stranu získáte větší portfolium nabízených služeb. Při výběru na pobočce pak budete potřebovat i referenční číslo, které je třeba si vyžádat od odesílatele. Bezpečnostní politika společnosti je jednotná, takže ho po vás budou chtít v jakékoliv zemi (viz MTCN u Western Union). Bez průkazu totožnosti to ovšem tenkrát nepůjde, takže ho pro jistotu vždy noste odděleně od svých úspor.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout