Víte, jak si vypočítat úrok u půjčky?

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Půjčky jsou všudypřítomným artiklem, který využívá spousta lidí. Vliv na to má nejenom kvantum bankovních a nebankovních poskytovatelů, ale i fakt, že k penězům se můžete leckdy dostat opravdu jednoduchým a rychlým způsobem.

Možnost bohaté volby však může některým jedincům komplikovat samotný výběr. A to z toho důvodu, že neví, podle jakého parametru vlastně zvolit tu nejvýhodnější půjčku na trhu. Právě v tomto směru vám bude nápomocna úroková sazba, respektive její hodnota.

Co je to úroková sazba?

Procentuální měřítko vypovídající o tom, jak moc přeplatíte danou půjčku. A aby to nebylo tak snadné, neexistuje pouze jediný úrok, jak by si mohl, někdo myslet. Při pročítání obchodních podmínek a produktových nabídek bank a nebankovních společností byste měli přihlížet ještě k jednomu parametru. A tím je označení samotné úrokové sazby skrývající se za zkratkou.

p. d.
denní úroková sazba
p. m.
měsíční úroková sazba
p. q.
čtvrtletní úroková sazba
p. s.
půlroční úroková sazba
p. a.
roční úroková sazba

Při porovnání jednotlivých půjček si proto dávejte pozor, k jakému časovému úseku se úrok váže, protože ne každá nízká hodnota musí za každou cenu znamenat minimální náklady a úsporu finančních prostředků.

Výpočet úrokové sazby

V tomto článku se budeme úrokové sazbě věnovat trochu podrobněji, abyste měli vůbec představu o tom, jak dochází k výpočtu výsledné hodnoty, jež pro vás má tak zásadní roli. Na počátku všeho musíte jistinu neboli vypůjčenou částku násobit roční úrokovou sazbou a délkou úročení v letech. To vše pak vydělíte stovkou. Následně obdržíte velikost úroku v procentech.

Není úrok, jako úrok!

Aby výběr bankovní či nebankovní půjčky nebyl tak jednoduchý, je třeba se zmínit ještě o jedné hodnotě úvěru. Námi prezentovaná úroková sazba výše nemusí být konečným nákladem při hrazení vašeho finančního závazku. Kromě tohoto úroku totiž můžete platit i řadu vedlejších poplatků, jako je platba za vedení úvěrového účtu, mimořádné splátky a mnohé další. A právě na to myslí zcela jiný typ úroku. Je to roční procentuální sazba nákladů označovaná zkratkou RPSN. Její výpočet už je o mnoho složitější a my vám jej ani nebudeme prezentovat, protože v takovém vzorečku by se vyznal málokdo. Stačí, že víte, jak se vypočítá klasický úrok.

Výběr půjčky podle správné úrokové sazby

Nyní asi spousta z vás správně tuší, že volba bankovní či nebankovní půjčky by měla probíhat na základě porovnání několika produktů naráz. Výsledný úvěr musíte zvolit podle výše hodnoty RPSN, která vám ihned na první pohled prozradí, kolik vlastně za vše ve výsledku přeplatíte. Takže, pusťte se směle do výběru.

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout