Výhody a nevýhody nebankovní půjčky

Archivní článek v kategorii v kategorii Půjčky

Nebankovní půjčky mají oproti klasickým bankovním půjčkám řadu předností i nedostatků. V diskusních fórech se často probírají zejména nevýhody (často na ně však upozorňují klienti, kteří jsou sami problémoví). Přednosti se pak probírají výrazně méně. Co však převažuje ve vašem případě?

Výhody nebankovních půjček

Rychlé schválení žádosti o půjčku

Většina nebankovních společností se pyšní právě rychlostí vyřízení žádosti. Jedná se tak o rychlé půjčky, kterým mohou bankovní instituce jen obtížně konkurovat. Nebankovní půjčky se totiž obvykle vyhodnocují a schvalují nonstop a to i o víkendech a svátcích. Rychlost je dosahována prescoringovými systémy, které pomáhají jednotlivé žádosti vyhodnocovat v reálném čase (některé společnosti pak nechávají vyhodnocení čistě na počítači – např. Půjčka24).

U půjček platí, že kdo rychle dává, dvakrát dává.

Rychlý převod peněz

Peníze můžete mít na účtu do 15 minut od schválení žádosti (viz rychlé půjčky ihned na účet). Jak toho jednotlivé společnosti dosahují? Obvykle tím, že mají své účty, ze kterých svým klientům posílají peníze, u více bank najednou. Např. Půjčka MoneyNow má své účty u šesti bank najednou (Česká Spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisen bank, GE Money bank, FIO banka). V případě, že máte účet u stejné banky jako poskytovatel, obdržíte peníze v podstatě ihned. V opačném případě do druhého pracovního dne.

Benevolentnější podmínky pro získání půjčky

U nebankovních půjček obvykle platí, že pravidla pro jejich získání jsou benevolentnější, než u bankovních institucí. Na trhu tak jsou např. půjčky pro nezaměstnané a půjčky bez registru. Pokud tedy žadatel neuspěje v bance, má šanci v nebankovním sektoru.

Vyřízení online (přes internet)

Všechny nebankovní půjčky lze sjednat online, není tak potřeba chodit na pobočku, nebo někam volat. Žádost se obvykle omezuje na vyplnění jednoduchého formuláře (případně registraci u poskytovatele) a doložení potřebných informací. Smlouva (je-li nezbytná) a faktura (pro splacení půjčky) pak dorazí během několika dní poštou.

Možnost malé půjčky na krátkou dobu

Finské půjčky (skutečně pochází s Finska), nebo-li malé půjčky (obvykle do 5000 Kč) s krátkou dobou splatnosti (obvykle do 30 dnů) jsou ideálním produktem zvaným půjčka před výplatou. Tento produkt pokrývají v podstatě pouze nebankovní půjčky. Banky se obvykle specializují na půjčování vyšší částek.

Nevýhody nebankovních půjček

Větší riziko a RPSN

Úrok u nebankovních půjček je obvykle vyšší, než v běžné bance. To je nezvratný fakt, má však své logické odpostatnění – nebankovní poskytovatelé půjček se totiž potýkají s výrazně vyšším rizikem v podobě nesplácení. Banka má o žadateli mnohem více informací a často pracuje s půjčováním vyšší částky na delší dobu, díky tomu má výsledný úrok výrazně nižší.

Nesolventní poskytovatelé půjček

V nebankovním sektoru se rozhodně vyskytuje více společností, které jsou nespolehlivé a podvodné. Případů lze najít v minulosti mnoho. Řešení však je poměrně snadné, najít si na internetu recenze půjčkových společností, zeptat se na zkušenosti ostatních a půjčovat si jen u všeobecně známých poskytovatelů. A v neposlední řadě důsledně číst smlouvy!

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout