Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Vyznejte se v úrokových sazbách a vyberte si tak nejvýhodnější půjčku

Publikováno 18. 10. 2022 v kategorii Půjčky, Vzdělávání

Než se v dnešní době rozhodnete vzít si úvěr na cokoliv, měli byste v první řadě přemýšlet o tom, zda je dostatečně výhodný. A není se čemu divit. Na trhu totiž existuje velké množství půjček bankovního i nebankovního rázu. Většina potenciálních žadatelů o úvěry asi správně tuší, že klíčovým parametrem při rozhodování o výhodnosti půjčky bude úrok. Jenže, není úrok, jako úrok.

Co je úrok?

V první řadě je třeba vysvětlit obecnou definici úroku. Pod tímto výrazem si můžete představit peněžní odměnu za půjčení dané finanční sumy. Dlužník tedy věřiteli dluží nejenom jistinu, ale také patřičný úrok. Jeho velikost se následně definuje pomocí úrokové míry neboli sazby. A právě s jednotlivými typy vás podrobněji seznámíme.

Úroková sazba spojená s časovým obdobím

Z výše uvedených informací jasně vyplývá, že úrok je v podstatě alfou a omegou při výběru půjčky. Když se podíváte do libovolných splátkových podmínek, úroková sazba bude vždy prezentována nejenom samotným číselným údajem, ale také zkratkou. Ta hraje hodně důležitou roli, jelikož pouhé procentuální vyjádření může být zavádějící.

  • Zkratka p.a. znamená per annum neboli roční úroková sazba
  • Zkratka p.s. znamená per semestr neboli pololetní úroková sazba
  • Zkratka p.q. znamená per quartum neboli čtvrtletní úroková sazba
  • Zkratka p.m. znamená per mensem neboli měsíční úroková sazba
  • Zkratka p.d. znamená per diem neboli denní úroková sazba

Jak lze správně tušit, pouhá zkratka může zásadním způsobem rozhodnout o tom, kolik peněz ve výsledku zaplatíte. Uvést si to můžeme na jednoduchém příkladu. Když budete mít úrok 3 % p.s., pak víte, že jde o pololetní úrokovou sazbu. To znamená, že ta roční, z níž každý z nás vychází bude dvojnásobná, tedy 6 % p.a. Kdybyste narazili na uvedení úroku 3 % p.d., budete hned vědět, že se jedná o denní úrokovou sazbu, takže ta roční bude dokonce 1 095 % p.a. Značení úrokové sazby tak nesmíte v žádném případě podceňovat.

Jaký úrok je tím nejdůležitějším?

Doposud jsme si popisovali klasickou úrokovou sazbu vztahující se k danému časovému období. Vědět byste však měli i to, že kromě úroku se mohou s konkrétní sazbou pojit také přidružené poplatky. Přesně z tohoto důvodu by se pro vás měla stát klíčovou „roční procentuální sazba nákladů“.

Označována je zkratkou RPSN
Zahrnuje v sobě všechny náklady spojené s úvěrem

Roční procentuální sazba nákladů vyjadřuje jak klasický úrok, tak i přidružené poplatky. Může to být poplatek za poskytnutí půjčky, vedení úvěrového účtu a podobně. Díky roční procentuální sazbě nákladů budete mít skutečný přehled o tom, kolik peněz ve výsledku přeplatíte. Pokud tedy vybíráte výhodnou půjčku, vždy se zaměřujte na úrok spojený se zkratkou RPSN.

Malý dovětek na závěr

Pro úplnost prezentovaných informací ještě uvedeme, že v souvislosti s úrokovou sazbou je třeba zajímat se také o formu úročení. Kromě běžného jednoduchého úročení, které je záležitostí především krátkodobých úvěrů se můžete setkat s mnohými jinými. Je to například úročení složené, kdy se úrok dál úročí. Kombinace obojího je pak označována, jako úročení smíšené. Z ekonomického pohledu lze rozlišovat ještě další typy úrokových sazeb.

  • Fixované úrokové sazby
  • Variabilní úrokové sazby

Ta fixovaná je vždy spjata s daným časovým obdobím. Je neměnná třeba v délce trvání jednoho roku, tří let a více. S tou se nejčastěji setkáte u hypotéčních úvěrů. Variabilní úrok se naopak může měnit každý den a ve své podstatě vychází z aktuálního trhu v kombinaci se sazbou PRIBOR.


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout