Založením stavebního spoření myslíte na budoucnost svých dětí

Publikováno 15. 11. 2019 v kategorii Tipy na úspory, Vzdělávání

Stavební spoření je stále velmi oblíbeným způsobem, jímž se snažíme zhodnocovat své úspory. Mnoho lidí si ovšem stále myslí, že je určeno pouze pro dospělé jedince. To částečně je a není pravda. Vaše dítě ještě neumí ani pořádně mluvit (natož pracovat s penězi), takže aby si pravidelně odvádělo určitou částku ze svého neexistujícího bankovního účtu je vskutku úžasná představa hodna pohádek z dílny Walta Disneyho. Jasně, že první roky mu budou peníze spořit rodiče, nicméně v té době už může být stavebko vedeno na jméno dítěte. V čem je to vlastně výhodné?

Státní podpora a výnosy v nezanedbatelné výši

V současné době jsou oblíbeným nástrojem ke zhodnocování peněz především podílové fondy. Vždy se ale vyplatí vsadit také na určitou dávku jistoty v podobě stavebního spoření, které nepodléhá inflaci a poskytuje kombinaci státní podpory s atraktivními výnosy. Podpora od státu může být až 2 000 Kč ročně (10 % z naspořené částky). Nejvyšší roční výnos je pak v současnosti 4,50 %, což nabízí společnosti Wüstenrot, Oberbank a Moneta Money Bank.

Vaše dítě bude skvěle vybaveno pro budoucnost

Je smutným faktem, že velké procento rodičů vypouští své ratolesti do světa poněkud nepřipravené. V době stále rostoucích cen nemovitostí a veškerého dalšího vybavení určitě každý mladý člověk uvítá určitou finanční jistotu, se kterou bude moci začít operovat v době, kdy to bude opravdu potřeba. Stavební spoření můžete svému dítěti založit v podstatě hned čerstvě po jeho narození. Některé spořitelny poskytují nezletilým klientům řadu akčních nabídek v podobě vyššího úročení či odpuštění vstupního poplatku při uzavření smlouvy. Platí zde známé přísloví – kdo hledá, najde. Porozhlédněte se tedy na trhu a sami si udělejte obrázek o tom, která nabídka vás nejvíce uchvátila.

Naučíte své děti pracovat s penězi a zhodnotíte úspory

Nezletilé děti se dostávají do kontaktu s penězi jedině tehdy, když dostanou kapesné od rodičů, prarodičů nebo dalších příbuzných. Pravou hodnotu jim ovšem dokáží vtisknout jen zřídka kdy. Většinou peníze skončí někde v obchodě se sladkostmi nebo v online tržišti s mobilními aplikacemi. Když dětem ale už v mládí založíte stavební spoření a necháte je určitou částku platit „ze svého“, můžete si být jisti, že mnohem dříve dosáhnou adekvátní finanční gramotnosti, která je v dnešní době naprostou nezbytností. A proč je stavební spoření výhodnější než ukládání drobných do prasátka? Peníze uložené na spořícím účtu neztrácejí hodnotu, jelikož se každým rokem zhodnocují.

Stavební spořitelna a tarif Naspořeno celkem Čistá úroková sazba Srovnatelná sazba spořicího účtu
ČMSS AktivPlus online akce 137 550 Kč 3,87 % 4,55 %
SSČS Akce 2000 Kč 136 112 Kč 3,52 % 4,14 %
RSTS Spoření S 191 online 136 075 Kč 3,51 % 4,13 %
WÜST ProSpoření eOF-S online 136 012 Kč 3,50 % 4,12 %
RSTS Spoření S 191 135 254 Kč 3,32 % 3,90 %
WÜST ProSpoření eOF-S 135 190 Kč 3,30 % 3,88 %
ČMSS AktivPlus Spořicí 134 736 Kč 3,19 % 3,75 %
SSČS Standard 134 487 Kč 3,13 % 3,68 %
MPSS Moudré spoření 134 468 Kč 3,13 % 3,68 %


Tabulka ukazuje, kolik naspoříme u jednotlivých stavebních spořitelen, pokud ukládáme 1700 Kč měsíčně po dobu šesti let. Výpočet zohledňuje státní podporu, poplatky, úroky a daně. Čistá úroková sazba uvádí zhodnocení vkladů po zdanění. Srovnatelná sazba spořicího účtu ukazuje, jakou úrokovou sazbou by musel být úročen spořicí účet, abychom po zdanění dosáhli stejného výnosu jako stavebním spořením.
Zdroj: www.stavebky.cz

Sami zjistíte, kolik peněz zvládáte dávat stranou

Stavební spoření neučí hospodařit s penězi jen děti, ale samozřejmě také jejich rodiče. Není totiž neobvyklé, že lidé utrácejí většinu svých měsíčních výdělků a když pak najednou přijde krize, nemají žádnou hromádku, z níž mohou peníze čerpat. Zkuste proto posílat na stavební spoření své ratolesti co nejvyšší možný obnos a pokud vás jeho měsíční ztráta nijak zásadně nezatíží, je načase spořit i pro sebe. Uvidíte, že to není tak složité, jak se na první pohled může zdát.

Další články


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout