Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Zesplatnění úvěru – Vše, co byste měli vědět

Publikováno 2. 1. 2023 v kategorii Půjčky

S bankovním a nebankovním segmentem se pojí velká spousta pojmů a výrazů. V dnešním článku vás podrobněji seznámíme s jedním slovním spojením, které je poměrně zásadní. Jde o „zesplatnění úvěru“. Na první pohled možná nic neříkající slova, jejich význam je ovšem zásadní.

Co je to zesplatnění úvěru?

Zesplatnění úvěru má poměrně jednoduchou definici. Už samotný význam slov může pár lidem něco napovědět. Jde o nutnost uhradit finanční závazky ve zkráceném termínu. Když se řekne zesplatněný úvěr, je to vlastně půjčka, u níž věřitel dlužníkovi zkrátil lhůtu pro splatnost a chce po něm uhradit celou částku najednou, nikoliv formou dalších měsíčních splátek. Zesplatnění úvěru je obvykle zakořeněno ve smluvních podmínkách. Ne nadarmo se říká, že byste si měli důkladně přečíst vše, co podepisujete. Právě ve smlouvě jsou uvedeny důvody, kdy k takovému kroku může dojít. Výraz zesplatnění úvěru je zasazen také v občanském zákoníku a v zákoně o spotřebitelném úvěru. Tato možnost je využívána oběma segmenty zaměřujícími se na poskytování půjček.

  • Bankovní společnosti
  • Nebankovní poskytovatelé

Pokud se bavíme o zesplatnění úvěru u fyzických osob, vždy o tomto kroku musí být dlužník řádně informován. Od té doby platí lhůta pro jednorázové splacení dlužného závazku, která má obvykle trvání třiceti dnů. Poté může věřitel využít dalších nástrojů pro vymáhání dluhu. Pro dlužníka je to pochopitelně velká ztráta, protože přijde o jednu z nejhlavnějších výhod. Nemůže úvěr hradit prostřednictvím měsíčních splátek, nýbrž najednou.

Podrobnosti o zesplatnění úvěru

Zmínka by měla padnout také o tom, že zesplatnění úvěru se vztahuje vždy na neuhrazenou dlužnou jistinu. Věřitel na dlužníkovi nebude nárokovat žádné úrokové sazby a podobné vícenáklady, které byly součástí smluvních podmínek. Pro věřitele je tento krok poměrně výhodnou cestou, jak se dopracovat ke svým finančním prostředkům. Pokud totiž uplyne doba pro jednorázové splacení dluhu, otevírají se mu jiné možnosti.

  • Zahájení právního vymáhání
  • Uvalení exekuce
  • Předání inkasní agentuře

Když dlužník prošvihne tento termín, čekají na něj další poplatky za prodlevy a dluh může nepříjemným způsobem narůstat. Přesně z těchto důvodů není radno podceňovat zesplatnění úvěru.

Kdy dochází k zesplatnění úvěru?

Nyní se pojďme zaměřit na situace, kdy k něčemu takovému vlastně dochází. Jak už bylo řečeno, zesplatnění úvěru přichází na přetřes po porušení smluvních podmínek. Nejčastěji je to v okamžiku, kdy dlužník přestane hradit pravidelné měsíční splátky. Pokud klient nereaguje na výzvy banky či nebankovní společnosti a staví se ke svým úvěrovým závazkům laxně, může očekávat zesplatnění úvěru. Poskytovatelé půjček tohoto nástroje často využívají i tehdy, kdy by mělo dojít k promlčení dlužné částky. Zkrátka tehdy, kdy by věřil mohl ztratit právo na vymáhání svých peněz. I pak přichází na řadu zesplatnění úvěru.
V neposlední řadě to může být způsobeno také tím, že klient bance či nebankovní společnosti lhal a neposkytl jí pravdivé informace. To ostatně vyžaduje každá smlouva. Jestliže poskytovatel takovou skutečnost zjistí, je oprávněn přejít k zesplatnění úvěru.

Nepodceňujte své úvěrové závazky

Z výše uvedených informací tedy jasně vyplývá, že byste za žádných okolností neměli brát půjčky na lehkou váhu. Nesnažte se podávat klamavé údaje jen proto, aby vám byl schválen úvěr v odpovídající výši. A pokud náhodou zjistíte, že své dluhy nejste schopni včas a řádně splácet, raději to ihned oznamte poskytovateli. Vždy existuje řešení nebo návrh nového splátkového kalendáře, který bude určitě lepší nelži zesplatnění úvěru.

  • Zesplatnění úvěru – Vše, co byste měli vědět
  • Autor článku:
  • Publikováno: 2. 1. 2023
  • Kategorie: Půjčky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout