Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Zpětný odběr elektrospotřebičů, aneb jak se legálně zbavit staré trouby, pračky či televize?

Publikováno 3. 1. 2020 v kategorii Vzdělávání

Více než polovina českých domácností vlastní sporák, lednici nebo třeba pračku starší pěti let. S nákupem nového vybavení domácnosti je spojena i povinnost odevzdat starý elektrospotřebič na místo zpětného odběru. Kromě sběrných dvorů a mobilních sběren ho musí zdarma odebrat i prodejci elektroniky. Při nákupu přes internet je ale vše trochu jinak.

Stará elektronika nepatří do kontejneru!

Především vás musíme důrazně varovat před pokušením postavit již vysloužilou elektrotechniku třeba k běžnému kontejneru. Existuje sice možnost, že si ho dosud odveze nějaký milovník náhradních součástek nebo drahého kovu, ovšem nesmíte zapomínat na zvídavé oči sousedů. Zbavovat se takto elektroodpadu je nelegální, takže vám za to hrozí poměrně mastná pokuta. A stačí, aby vás někdo poznal. Za oplétačky s policií určitě trocha ušetřeného času nestojí. A kde se lze tedy staré televize nebo třeba mikrovlny zbavit legálně?

Sběrné dvory a mobilní sběrny

Tato odběrná místa provozují obce nebo kraje. Všichni občané, kteří v místě odvádějí poplatek za odpad, mají obvykle odběr zdarma (stačí předložit občanský průkaz), ostatní si musí trochu připlatit. Odevzdat lze pouze celé elektrospotřebiče nepoškozené neodbornou manipulací. Pokud například sporáku chybí pečící rošt nebo plastové krytky na knoflíky, je vše v pořádku. Sporáky s odstraněným teplotním tělískem nebo rozebranými varnými plotnami ovšem už jako elektroodpad odevzdat nelze. Je nutné je odnést na oficiální skládku nebo do sběrného dvora jako obyčejný odpad s poplatkem za recyklaci. V dnešní době se už rozebírání na součástky stejně nevyplatí, tak proč si celou situaci zbytečně komplikovat?

Kamenné obchody s elektronikou

Všeobecně platí, že prodejce má vždy povinnost odebrat při koupi nového sporáku staré zboží. Výměna je vždy kus za kus a v adekvátním poměru. Nelze například při koupi nové žehličky odevzdat zpět plynový sporák. Prodejce se může této povinnosti elegantně zprostit tím, že zákazníka při prodeji informuje o možnosti odevzdat vysloužilý sporák v nejbližším mobilním dvoře (zde neplatí poučka o nutnosti hradit v příslušném místě poplatek za odpad, prodejci stačí vystavit jednoduchý doklad).

Jak je to odvozem při nákupu přes internet?

Přijmout zpět starý sporák musí i internetoví prodejci. Zákazník musí jen uhradit poplatek za dopravu, protože jde o službu nad rámec běžného prodeje. Mnoho prodejců si ale z nutné povinnosti vytvořilo konkurenční výhodu a nabízejí odvoz starého elektrospotřebiče zcela zdarma. V praxi to funguje tak, že jejich zaměstnanci přivezou a ustaví nový sporák a odvezou ten vysloužilý. Jak vidíte, pokud na to půjdete chytře, nemusíte za dovoz starého spotřebiče platit ani korunu. A to se přece vyplatí!

  • Zpětný odběr elektrospotřebičů, aneb jak se legálně zbavit staré trouby, pračky či televize?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 3. 1. 2020
  • Kategorie: Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout