Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Na bydlení, rekonstrukci či podporu podnikání ano, na nový mobil ne. Kdy půjčka dává smysl a kdy jen zbytečné riziko?

Publikováno 6. 6. 2022 v kategorii Půjčky, Vzdělávání

Když se vysloví pojem dluh, většinu lidí napadnou spíše negativní věci. Zadlužení, ztráta peněz a podobně. Jenže, dluh nemusí mít jenom zápornou podobu. V některých situacích ho lze vnímat pozitivně a ve výsledku i výhodně. Podstatné je to, na co si peníze vlastně půjčujete.

Základní pravidla půjčování peněz

Jestliže se rozhodnete vytvářet dluhy, důkladně zvažte, na co peníze potřebujete. Je samozřejmě logické, že na některé věci byste šetřili spoustu dlouhých let a vyplatí se pomoci si půjčkou. Ta by však měla mít nějaký smysl a význam. Obecně platí, že zadlužit byste se měli v kombinaci s něčím přínosným a hmatatelným.

  • Bydlení
  • Modernizace interiéru
  • Investice do podnikání
  • Automobil a podobně

Naopak půjčovat si peníze na vánoční dárky nebo rodinnou dovolenou nedává příliš smysl. Sice prožijete krásné okamžiky s blízkými, ty ale rychle odezní a vám zbydou jenom dluhy. Úvěrové závazky, které budete muset splácet několik dalších měsíců až let. A to zrovna není ten správný model zadlužování.

Kdy se půjčka (dluh) stává spíše pomocníkem?

Dluh může být dobrým sluhou, ale také zlým pánem. O tom není žádných pochyb. Podstatné je přemýšlet o tom, aby se půjčka stala pomocníkem a měla jistý přínos. Typickým příkladem je otázka bydlení. Jestliže uvažujete o tom, zda si na vlastní obydlí peníze našetřit nebo využít hypotéční úvěr, mnohé vám napoví následující řádky. Stačí se zamyslet nad níže prezentovanými situacemi.Když budete na bydlení šetřit, musíte si dávat stranou nemalou finanční částku z příjmu. Počítat musíte s dlouhou dobou šetření, s růstem cen nemovitostí v budoucnu, inflací a znehodnocením našetřených peněz a také s placením nájmu, abyste měli aktuálně kde bydlet. Pokud naopak zvolíte hypotéku, ano, vzniká vám dluh. Jenže zrovna tento způsob zadlužení s sebou může přinášet jisté výhody.

  • Budete bydlet ve vlastním a nemusíte platit nájem.
  • Zbývající peníze můžete využít pro vlastní potřebu nebo je dále investujete.

Přesně tohle je model zadlužení, který se stane přínosem a nikoliv strašákem.

U zadlužování přemýšlejte!

Nyní už víte, že dluh může být dobrý, a i když musíte počítat s určitou měsíční splátkou pro jeho hrazení, ve výsledku lze ušetřit. Hypotéka samozřejmě není tím jediným pozitivním dluhem. Peníze ušetříte také s refinancováním nebo konsolidací starých půjček. I takový scénář je předpokladem toho, že s lepšími splátkovými podmínkami nebudete mít takové náklady. Nakonec je zapotřebí zmínit, že dluh v podobě hypotéky nemusí být za každou cenu krok tím správným směrem. Aby se jednalo o výhodný dluh, musíte před sjednáním úvěru vždy přemýšlet. Vaším odrazovým můstkem se stane aktuální životní situace a výše příjmu. Dobře si spočítejte, jestli půjčku v dané výši budete schopni splácet. A to nejenom z krátkodobého, ale i z dlouhodobého hlediska a v případě výpadku příjmu. Pokud se doberete ke kladným hodnotám, dluh na něco hmotného a dlouhodobě využitelného jistě není tou špatnou volbou.

  • Na bydlení, rekonstrukci či podporu podnikání ano, na nový mobil ne. Kdy půjčka dává smysl a kdy jen zbytečné riziko?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 6. 6. 2022
  • Kategorie: Půjčky, Vzdělávání


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout