Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Nákupem nového bytu vaše starosti nekončí. Jak vybrat vhodné pojištění nemovitosti a domácnosti?

Publikováno 17. 1. 2020 v kategorii Pojištění

Možná jste i vy relativně nedávno dokončili nepříjemné martyrium v podobě hypotéky. Dostupnost vlastního bydlení se stále snižuje – vždyť jen loni se hypoteční trh propadl až o třetinu! Na vlastní bydlení tedy dosáhne o třetinu lidí méně než v předloňském roce. Pokud patříte mezi šťastlivce a bydlíte již ve svém, je na čase zhodnotit rovněž veškerá možná rizika a svou několikamilionovou investici si řádně pojistit. Nemusíte se bát, měsíčně jde zpravidla o otázku několika stokorun – pokud na to ovšem jdete chytře.

Pojištění bytu či domu, nebo pojištění domácnosti?

Ještě předtím, než se vrhnete do vod pojišťovacího trhu a začnete s hledáním vhodných produktů.

Pojištění nemovitosti (bytu nebo domu)
se vztahuje pouze na samotnou stavbu. Uhradí vám tedy poškození zdí, střechy, okapů apod., ovšem nikoli vybavení místností.
Pojištění domácnosti
chrání naopak vybavení vaší nemovitosti. Patří sem jakékoli věci, které jsou s vaším bydlením přímo spjaté. Ukázat si to můžeme na příkladu kuchyňské linky. Je pevně přiroubovaná k podlaze a ke zdem? Pak rozhodně patří do pojištění nemovitosti. Naopak volně stojící nábytek patří do pojištění domácnosti.

Pojištění vás nechrání jen proti zlodějům

Snažte se, aby váš pojistný produkt kryl co největší množství možných rizik. Kupodivu krádeže a loupeže nejsou tím, co může vaši nemovitost postihnout nejčastěji. Naopak. Jde spíše o nejrůznější škody, způsobené vnějším faktorem – od prasklého potrubí ve zdi až po zásah blesku, který prostřednictvím zásuvek zničí drahé spotřebiče

Mimochodem nábytek a elektronika nemusí být jedinými pojištěnými produkty. Pojistit lze prakticky cokoli, co je možné sepsat a obrazově zdokumentovat. Nosíte si domů pracovní telefon nebo notebook? Máte ve skříni slavnosti kostýmek od Armaniho? Visí vám na zdi cenná grafika nebo se vaše knihovna může pochlubit cennými antikvariátními kousky? Ano, to vše je možné do pojištění zahrnout

Rozlišujte mezi základními a volitelnými riziky

Zatímco základní rizika bývají ve smlouvě už zahnuta, o ta volitelná se musíte aktivně zajímat.

  • ochrana proti požáru
  • poškození vichřicí a kroupami
  • ochrana proti škodám způsobeným vodou

Cokoliv dalšího je tak nějak navíc. Máte doma velké akvárium, jehož prasknutí by ohrozilo váš majetek? Chcete se pojistit proti škodám způsobeným vystoupavší vodou z odpadního potrubí? Variant je opravdu dost – zvažte proto zejména ty, které u vás hrozí nejvíce. Zjistěte si také, zda je součástí pojištění i vaše garáž nebo sklep. A pokud ne, vytvořte jim samostatné dodatky. Opět je nutné veškeré vybavení řádně zdokumentovat a vše si nechat od pojišťovacího experta schválit. Myslete rovněž na to, že jiná rizika jsou klíčová pro byt v přízemí a jiná pro byt v jedenáctém patře.

Není vaše nemovitost podpojištěná?

I tohle je důležité si ohlídat. Stát se to může hned ve dvou situacích. Pokud kupujete bytovou jednotku v bytovém družstvu, zkontrolujte si pojistnou smlouvu (pakliže je uzavřena). Zaměřte se mimo jiné na datum uzavření a proběhlé aktualizace. Ty totiž mnohdy chybí a hodnota bytu či jeho vybavení už zdaleka neodpovídá provedeným úpravám. V takovém případě je obvykle lepší uzavřít zbrusu novou smlouvu na vaše vlastní jméno. Stejná situace může nastat i v soukromí. Pojištění nemovitosti si hlídejte s ohledem na to, jak ceny okolních bytů či domů rostou. A pojištění domácnosti zaktualizujte pokaždé, když si pořídíte nějaké dražší vybavení – od nové televize až po kompletně zrekonstruované bytové jádro.

Bonus navíc? Asistenční služby

Ovšem nemusí zůstat jen u pojištění jako takového. Pokud si dáte práci a najdete si to nejvýhodnější, můžete pověstné misky vah u konkrétního ústavu naklonit ve váš prospěch třeba i přítomnost asistenčních služeb. Ty se vám mohou hodit ve chvíli, kdy dojde k nějaké havárii. Stačí pojistnou událost nahlásit a pojišťovna se okamžitě postará o všechny nutné experty – od elektroinstalatéra až po odhadce škod. Navíc bývá součásti sjednané smlouvy obvykle také termín, do něhož můžete počítat s vyřešením daného problému. A pokud vaše stávající smlouva nic podobného nemá a vy z nejrůznějších důvodů žádnou další uzavírat nechcete, podívejte se na své kreditní karty. Mnohé z nich umožňují sjednání podobného pojištění opravdu za pár desetikorun. Vyplatí se je tedy mít v záloze!

  • Nákupem nového bytu vaše starosti nekončí. Jak vybrat vhodné pojištění nemovitosti a domácnosti?
  • Autor článku:
  • Publikováno: 17. 1. 2020
  • Kategorie: Pojištění


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout