Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

SOLUS

Publikováno 27. 5. 2019 v kategorii Slovník

SOLUS (zkratka slov „Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům“) provozuje zájmové sdružení právnických osob založené již v roce 1999. SOLUS je centrální registr v němž jednotlivé členské společnosti (banky, nebankovní společnosti, pojišťovny, leasingové společnosti, mobilní operátoři atd.) ukládají informace týkající se platební morálky jednotlivých klientů. Registr SOLUS tato data dále sdílí mezi členy s cílem podpořit odpovědné úvěrování, zamezit předlužování a k prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení. Jinými slovy, registr SOLUS pomáhá vyhodnotit rizikovost daného klienta směrem k plnění jeho závazků.

Existuje také pozitivní registr SOLUS

Lidé, kteří mají negativní záznam v registru dlužníků SOLUS pravděpodobně nezískají bankovní úvěr, protože neprojdou scoringem banky. Důležité však je zmínit, že existuje i pozitivní registr SOLUS v němž se ukládají informace o klientech, kteří naopak své závazky řádně plní. Ti pak budou mít k cestu k jednotlivým produktům snažší.

Jak je možné dostat se do registru SOLUS?

Pravidla pro zápis mohou být různá, ale obecně platí, že do registru jsou zaneseny záznam o neplnění závazků delších než 3 měsíce. Pokud tedy například budete v prodlení se zaplacením mobilního telefonu, účtu za elektřinu, než leasingové splátky po tuto dobu, záznam o tom se v SOLUSu objeví. Hranice 3 měsíců je přibližná, nikdy však tato doba není kratší než 30 dní. Dlužná částka rovněž musí být v minimální výši 500 Kč.

Další články


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout