Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Tři typy investic, do nichž Češi vkládají svou důvěru nejčastěji

Publikováno 20. 1. 2020 v kategorii Novinky

Česká republice je v otázkách spoření a investic jedním z nejkonzervativnějších států v Evropě. Většina tuzemských obyvatel vkládá důvěru do lety prověřených investičních nástrojů a málokdy se snaží hledat nové cestičky, jak zhodnotit své letité úspory. Jaké jsou tedy nejčastěji využívané způsoby, díky kterým se u nás pasivně vydělává? Na to se podíváme v průběhu tohoto článku.

Investice do nemovitostí

Dlouhodobý trend nejen na českém trhu je takový, že ceny nemovitostí neustále rostou. I tak ovšem mnoho lidí vidí právě byty, domy, pozemky či zemědělskou půdu jako ideální příležitost k investování. Ve všech případech totiž na konci řetězce stojí poměrně štědrý, pasivní příjem. Vysokému zájmů se těší také realitní investiční fondy, kde je poměr rizika a vydělaných peněz přijatelný.

Ke zvýšenému zájmu o pasivní příjmy z oblasti nemovitostí vedou zejména zpřísněné hypoteční podmínky, kvůli nimž si mnoho rodin a jednotlivců nemůže splnit sen o vlastním bydlení a proto tráví většinu života v pronájmech. Mladí lidé, kteří nemají dostatek financí na pořízení svého bydlení, však nezvládnou utáhnout ani vícepokojové byty. Odborníci tedy investorům radí, aby své peníze vložili do bytů o rozloze 1+1, 1+kk, 2+kk nebo maximálně 2+2.

Čtěte také: Vše, co je dobré vědět, pokud uvažujete o investicích do zlata

Byt už máme, jak ale postupovat dál? Většina lidí následně volí dlouhodobý pronájem bytu. Neměli by vám však uniknout ani ostatní možnosti, které v současné době existují. Krátkodobé a střednědobé pronájmy se vyplatí zejména ve větších městech, kde je koncentrace lidí či turistů úplně někde jinde. Zájem ovšem postupně prorůstá i do menších vesniček v zajímavých lokalitách.

Spořicí účty a stavební spoření

Chcete se z pohledu financí připravit na plány budoucnosti a hledáte tedy nejlepší způsob, jak bez rizika zhodnotit své úspory? V tom případě stejně jako většina obyvatel České republiky určitě vsadíte na stavební spoření. To láká klienty především na vcelku příjemný výnos v kombinaci se státní podporou až 2 000 Kč ročně (pouze při splnění podmínek). Za zmínku určitě stojí i spořící účty, v jejichž případě poslední dobou taktéž stoupají úroky. Spořicí účty ani stavební spoření z vás milionáře neučiní, nicméně uchrání vaše úspory před zbytečným rozhazováním a také inflací.

Čtěte také: Zonky rozjíždí novou investiční službu Rentiér, láká na očekávaný čistý výnos 4,4 % p.a.

Investice do zlata

Češi v menší míře zkoušejí štěstí také s ostatními investičními nástroji. Řada lidí vsadila na podílové fondy, akcie, dluhopisy a nebo také drahé kovy, které si rozebereme poněkud podrobněji. Zlato, stříbro nebo platina mají výhodu v tom, že oproti jiným komoditám umějí skvěle udržovat svou hodnotu, odolávat inflaci a lze je navíc i fyzicky vlastnit. Investice do zlata jsou akceptovány po celém světě a v Evropské unii (EU) zvlášť, protože zde se na ně nevztahuje problematika DPH. Pokud i vás lákají investice do drahých kovů, v prvé řadě bude potřeba najít vhodnou investiční společnost. Zajímejte se o recenze, historii či zázemí. Snadno se totiž může stát, že naletíte podvodníkům a koupíte si pouhé padělky.

  • Tři typy investic, do nichž Češi vkládají svou důvěru nejčastěji
  • Autor článku:
  • Publikováno: 20. 1. 2020
  • Kategorie: Novinky


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout