Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Vzor zdarma ke stažení: Odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů

Publikováno 1. 6. 2019 v kategorii Půjčky

Splatili jste řádně všechny své dluhy, ale přesto vám zůstává negativní záznam v registru dlužníků? Již minulosti jsme popisovali podobnou situaci a poskytli vám návod jak dosáhnout vymazání ze SOLUSu. Nyní ještě přikládáme zdarma ke stažení vzor, který můžete ihned použít pro odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů. Dostanete se tak z interních databází a zbavíte se reklamních nabídek třetích stran. Odvolání samozřejmě platí i pro registry dlužníků, kde může záznam zůstat i několik let po řádném splacení.

Čtěte také: Registr SOLUS – kompletní seznam dlužníků k nahlédnutí

Máte negativní záznam v registru dlužníků?

Registr SOLUS je obecně nejznámějším registrem, který slouží jak nebankovnímu, tak bankovnímu sektoru a řadě dalších společností (leasingovké spoelčnosti, pojišťovny, poskytovatelé energií, mobilní operátoři) ke vzájemnému sdílení informací o platební morálce klientů. Ačkoliv je podobných registrů více (některé slouží pouze bankám), právě SOLUS – respektive negativní záznam v něm – trápí řadu klientů asi nejvíce. Mít záznam v registru totiž znamená, že nemusíte na některé produkty vůbec dosáhnout, případně je získáte za méně výhodných podmínek.

Jak se dostane záznam do SOLUSu?

Přesná pravidla neexistují, protože každý zapojený člen má svá vlastní interní pravidla pro vymáhání závazků od klientů. Obecně se dá ale říct, že cesta do registru je snadná, ale cesta z nich ven bývá mnohem složitější.

  • 2× za sebou nezaplacená splátka za leasing, půjčku apod.
  • Nezaplacené složenky za mobilní telefon, plyn, elektřinu, …
  • Stačí pokud je dlužná částka vyšší než 500 Kč

Jak dosáhnout vymazání ze SOLUSu?

Prvním a nejdůležitějším pravidlem je splatit všechny dluhy včetně úroků a snažit se maximálně spolupracovat s věřitelem. Komunikace je základ a zejména možné potíže se splácením je vždy vhodné řešit a hlásit už v zárodku. Avšak, i pokud dojde k zaplacení všech závazků, záznam může zůstat v registru i několik dalších let. A to je samozřejmě pro klienta velký problém, který mu komplikuje život v řadě běžných situací.

Spolehlivá půjčka bez kontroly registru

Odvolejte souhlas a obraťte se na ÚOOÚ

Posledním a krajím řešením, pokud k odstranění záznamu z registrů nedojde je odeslat písemně a doporučeně odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů a požadovat vyřazení i z databází spolupracujících třetích stran. Tímto krokem by mělo v krátké době dojít k vymazání z interních databází a dále vám již nebudou chodit reklamní nabídky a zároveň také by mělo dojít ke konečnému smazání z registru. Pokud se tak nestane, obraťte se na Úřad pro ochranu osobních údajů, který disponuje řadou nástrojů, jak sjednat nápravu.

Vzor žádosti pro odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout