Až 20 000 Kč ještě dnes na účtu? Žádný problém, klikněte zde...

Zápis v negativním registru dlužníků má jeden z patnácti dospělých v ČR

Publikováno 4. 11. 2019 v kategorii Novinky

SOLUS je nejznámějším registrem fyzických osob do něhož členské společnosti zapisují pozitivní i negativní záznamy o svých klientech. O tom, jakou komplikací v běžném život může negativní zápis být jsme již psali. Ke konci září 2019 bylo ve zmíněném registru 578 tisíc osob s dluhem po splatnosti, to je o 43 000 lidí méně, než o rok předtím. O více jak 2,3 miliardy Kč se v meziročním srovnání snížila také celková dlužná částka, ta v současnosti činí 45,7 miliardy Kč.

Závazek po splatnosti má 6,54 % dospělých

Situace se mírně zlepšila meziročně i v celkovém podílu dlužníků s nějakým dluhem po splatnosti, rozdíl je téměř 0,7 %, přičemž situace se zlepšila ve všech krajích Česka. Nejhorší je situace v Ústeckém a Karlovarském kraji, zde je podíl dlužníků 12,8 % respektive 11,2 % a patří tak mezi jediné dva kraje v republice, kde je podíl dlužník nad deseti procenty. Nejlepší je naopak situace již tradičně an Vysočině a ve Zlínském kraji (4,2 %).

Čtěte také: Registr SOLUS – kompletní seznam dlužníků k nahlédnutí

Pro zápis stačí dlužit 500 Kč více jak 30 dní

Členská pravidla nejsou striktní v tom, podle jaké klíče by měli společnosti dlužníky do registru zadávat. Jediným pravidlem je v tomto případě dluh po splatnosti vyšší než 500 Kč a 30 dní. Většinou jsou ale zadávány dluhy s delším prodlením. Největší potíž je z hlediska dlužníka v tom, že zápisy v registru nezůstávají pouze za dobu v prodlení, ale i dlouho potom. U mobilních operátorů a dodavatelů energií je to 12 měsíců, u poskytovatelů půjček ale až 3 roky.

Čtěte také: NÁVOD: Jak dosáhnout vymazání záznamu z registru dlužníků SOLUS

zdroj: Peníze.cz

  • Zápis v negativním registru dlužníků má jeden z patnácti dospělých v ČR
  • Autor článku:
  • Publikováno: 4. 11. 2019
  • Kategorie: Novinky
  • Štítky:


Přečtěte si také…

Další užitečné články, které byste neměli minout