Cestovní pojištění Gruzie

Je cílem vaší cesty Gruzie? Nezapomeňte si předem uzavřít kvalitní cestovní pojištění

Gruzie je státem nacházejícím se mezi Evropou a jihovýchodní Asií. V domovské řeči je tato země označována jako Sakartvelo. V anglické podobě jde o pojmenování Georgie podle patrona sv. Jiřího. Její nedílnou součástí jsou Abcházie a Adžárie, které však zároveň spadají pod ruský protektorát, takže vztahy mezi zeměmi jsou trochu napjaté. Část území Gruzie leží u Černého moře. Situování Gruzie je mezi Ruskem, Arménií, Ázerbájdžánem a Tureckem.

Velké území Gruzie je hornatého charakteru. Dokazuje to návaznost na pohoří Velkého Kavkazu. Mezi významná přírodní místa Gruzie patří hora Elbrus, řeka Rioni, nejvyšší vrchol Šchara s výškou 5 201 metrů nad mořem a údolí Kury. Země je protnuta řadou velkých jezer, jakými jsou Karcachi, Paravani a Paleostomi. Gruzie je vyhledávanou zemí díky rozmanité přírodě i příjemnému klimatu. I díky tomu nabízí spoustu překrásných míst s bohatou faunou a flórou. Téměř polovina země je zalesněná. V Gruzii se používají dva úřední jazyky, kromě gruzínštiny ještě abcházština.


Gruzie – To nejlepší

Místa, která musíte vidět. Věci, které zažít a jídla, která ochutnat…

Tbilisi

Hlavní město Gruzie ukrývající hromadu historických pokladů země. Patří mezi ně například socha Kartlis Deda, pevnost Narikala a spousta nejrůznějších kostelů. Pohled na skvostné město v celé jeho kráse vám umožní přilehlý kopec Mtatsminda, kam lze dojet lanovkou.

Klášter Gelati

Památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Jeho situování je poblíž města Kutaisi. Mezi cestovateli jde o jednu z nejvýznamnějších památek Gruzie, která dostala i řadu dalších pojmenování. Třeba druhé Athény nebo Jeruzalém východu, což o mnohém vypovídá.

Hora Kazbek

Krásná přírodní oblast nacházející se v severní části Jižní Osetie. Hora s výškou 5 033 metrů nad mořem je součástí podhůří Kavkazu. Místo ideální především pro vyznavače vysokohorské turistiky a krásného výhledu.

Památky na seznamu UNESCO

Gruzie se pyšní hned několika významnými památkami zařazenými na seznam světového dědictví UNESCO. Řadí se mezi ně nejenom stavby, ale také přírodní skvosty. Typicky horský region Svaneti. Dále je to město Mtskheta a katedrála Bagrati, včetně zmiňovaného klášteru Gelati.

Nejvýše postavená osada v Evropě

Gruzie vyčnívá i v dalším NEJ. Na jejím území se nachází nejvýše situovaná osada, a to konkrétně v nadmořské výšce 2 086 až 2 200 metrů nad mořem. Její název je Mount Shkhara a přímo od ní se nabízí krásný pohled na ještě větší sněhový ledovec.

Sirné lázně

Hlavní město Tbilisi není jenom o památkách. Užívat si zde můžete i profesionálních služeb sirných lázní. Bazény s horkou vodou jsou spojeny s masážemi a podobnými ozdravnými procedurami. Sirné lázně se v Tbilisi nachází ve čtvrti Abanotubani.


Gruzie – Upozornění

Co si dát v této zemi pozor a na co se připravit předem

  • Do Jižní Osetie není turistům umožněn vstup.
  • Při výletech do přírody nepodceňujte dostatek pitné vody.
  • V hlavním městě Tbilisi si dávejte pozor na místní zloděje a kapsáře.
  • Není vhodné cestovat do oblasti Abcházie.

Gruzie

Hlavní město
Tbilisi
Obyvatel
3 713 804
Rozloha
69 700 km2
Časová zóna
GMT+4
Měna
gruzínské lari
Jazyk
gruzínština

Cestovní pojištění Gruzie

Cestovní pojištění Gruzie

Je cílem vaší cesty Gruzie? Nezapomeňte si předem uzavřít kvalitní cestovní pojištění

Gruzie – spočítat cenu pojištění Porovnejte si nezávazně nabídku všech pojišťoven a vyberte si sami

Není Gruzie vaším cílem?

Mám cestovní pojištění pro každou zemi, vyberte si…