Cestovní pojištění Litva

Je cílem vaší cesty Litva? Nezapomeňte si předem uzavřít kvalitní cestovní pojištění

Litva je menším evropským státem nacházejícím se na pobřeží Baltského moře. Stát Střední Evropy, který se vyznačuje spíše rovinatým terénem. Jejími nejbližšími sousedy jsou Rusko, Lotyšsko, Polsko a Bělorusko. Litva se prezentuje větším množstvím vodních ploch, jakými jsou jezera, řeky a mokřady. Nejznámější řekou je Němen, populárními jezery Vištytis a Dysnai. Nejvyšším vrcholem je Aukštojas se svou výškou 293 metrů nad mořem. Stát má méně pahorkatin, kam spadají kupříkladu Žemaitijská vysočina, Baltský vrch nebo kopec zvaný Juozapiné.

Jednou z překrásných litevských scenérií je bezpochyby oblast označovaná jako Kurská kosa, kde se rozléhají dlouhé písečné duny. Jejich celková délka dosahuje až šedesáti kilometrů. S Litvou se pojí nejenom národní park a přírodní skvosty, ale také přívětivost a pohostinnost tamního obyvatelstva. Ta je této zemi naprosto vlastní. Litva se dělí na několik administrativních částí. Mezi hodně známá města patří Vilnius, Kaunas,Alytus a Jonava.


Litva – To nejlepší

Místa, která musíte vidět. Věci, které zažít a jídla, která ochutnat…

Hlavní město Vilnius

Z pohledu památek jde bezpochyby o významnou dominantu Litvy. V samotném městě je k vidění například Litevská obrazárna, Hrad Geniminas, Zámek Crooked a Prezidentský palác. Lákavé je především Staré město obehnané starověkým opevněním, kde se pravidelně pořádá spousta společenských událostí.

Palanga

Město ležící na Baltském pobřeží. Přímořské městečko známé pro své táhnoucí se dlouhé pláže. Ty dosahují délky až dvaceti kilometrů. Místo vybízí k relaxaci a pohybovým aktivitám, včetně těch vodních. Právě zde se nachází oblíbené dovolenkové resorty u moře.

Kurská kosa

Přírodní unikát Litvy. Místo spadající do chráněné krajinné oblasti. Kurská kosa je vhodná pro ty, kdo nemají rádi oblasti přeplněné turisty. V této lokalitě se budete pohybovat po několikakilometrových pásech písečných dun, kam jsou zasazeny vesničky, ale také laguny.

Střed Evropy

Litva díky svému situování může návštěvníkům nabídnout i unikátní místo v podobě zeměpisného středu Evropy. Stačí, když se vydáte do vesničky Pumuškes nacházející se severním směrem od hlavního města. Je třeba zmínit, že jde o zeměpisný střed, nikoliv ten geografický, jak je často zaměňováno.

Hora křížů

Originální, a hlavně mystické místo Litvy. Na malém kopečku se nachází hned několik dřevěných křížků. Poté, co na něj vystoupal sám Jan Pavel II. byla tato lokalita prohlášena za posvátnou. Pojí se s ní řada mystických příběhů.

Národní park Trakai

Tato oblast pojí spoustu zajímavostí přírodního i kulturního rázu. Nachází se zde například Gothic Island Catsle. Hrad pocházející ze 14 století. Národní park Trakai se pyšní spoustu překrásných jezer modrozelené barvy. Obvykle je součástí výletů plánovaných z hlavního města Litvy.


Litva – Upozornění

Co si dát v této zemi pozor a na co se připravit předem

  • Při procházkách v přírodě si dávejte pozor na větší množství klíšťat.
  • U vodních toků a ploch řádí spousta komárů.
  • Jediným jedovatým tvorem v přírodě je zmije.
  • Vyhýbejte se volně se potulujícím psům v menších vesničkách. Hrozí pokousání a riziko nákazy vzteklinou.
  • Dávejte si pozor na silnicích, protože Litevci jsou označováni jako nejhorší řidiči v Evropě.
  • Ve velkých městech se mohou na frekventovanějších místech vyskytovat kapsáři.

Litva

Hlavní město
Vilnius
Obyvatel
2 819 753
Rozloha
65 200 km2
Časová zóna
GMT+2
Měna
euro
Jazyk
litevština

Cestovní pojištění Litva

Cestovní pojištění Litva

Je cílem vaší cesty Litva? Nezapomeňte si předem uzavřít kvalitní cestovní pojištění

Litva – spočítat cenu pojištění Porovnejte si nezávazně nabídku všech pojišťoven a vyberte si sami

Není Litva vaším cílem?

Mám cestovní pojištění pro každou zemi, vyberte si…